U Sarajevu je danas održana konferencija za medije na kojoj je bilo riječi o aktuelnoj situaciji u farmaceutskoj kompaniji Bosnalijek d.d. Sarajevo. Tom prilikom predstavnicima medija obratili su se: Nikica Gržić, vođa advokatskog tima Bosnalijeka, Ahmed Žilić, predsjednik Nadzornog odbora, Šefik Handžić - bivši v.d. direktora, i Halil Čengić, predstavnik malih doničara ove kompanije. Oni u svom saopćenju tvrde da je ugroženo funkcionisanje kao i sam opstanak Bosnalijeka, a da je Agencija SAS Security kreirala paralelan policijski sistem u Federaciji BiH, kao i da je trenutni v.d. direktora Nedim Uzunović, uz pomoć naoružanih pomagača, okupirao imovinu firme. Saopćenje prenosimo u cjelosti. |
U jednoj od najuspješnijih bosanskohercegovačkih kompanija, Bosnalijeku, odvija se neviđena krizna situacija koja može imati najozbiljnije posljedice po ovu kompaniju i po njene uposlenike. Navedena situacija se javnosti pokušava predstaviti kroz priču o funkcionisanju dvaju paralelnih Nadzornih odbora i vršioca dužnosti funkcije direktora, Nedima Uzunovića s jedne strane i Šefika Handžića s druge strane. Međutim, činjenično stanje je sasvim drugačije.
Šefik Handžić, izvršni direktor za finansije kompanije Bosnalijek na funkciju v.d direktora postavljen je od strane Nadzornog odbora izabranog na skupštini dioničara 07.07.2012 godine. Paralelno tome investicioni fond Haden SA kao najveći pojedinačni dioničar na nelegalnoj skupštini održanoj 25.05.2013 izabrao je svoj nadzorni odbor što je podržano od strane Komisije za vrijednosne papire FBiH (Komisija), na čelu sa Hasanom Ćelamom, intimusom i kumom Zijada Blekića, vlasnika brokerske kuće Eurohaus koja zastupa Haden SA. Međutim, u svojoj presudi broj 09 0 U 006568 13 Uvp od 04.04.2013. godine, Vrhovni sud FBiH vrlo je decidno rekao da još od 2009. godine Komisija nema mandat za ovakva postupanja, te je samim tim njena odluka ništavna kao i sve ostale radnje proizašle iz nje, a koje se odnose na upis „hadenovog“ Nadzornog odbora u Registar kod Komisije.
Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio legalan rad uprave na čelu sa Nedimom Uzunovićem |
Podsjećamo, Bosnalijek d.d. je 10. jula ove godine dobio zvaničnu informaciju da je Kantonalni sud u Sarajevu, u drugostepenom postupku, donio rješenje po kojem bivši v.d. direktor Društva Nedžad Polić nije mogao biti upisan u sudski registar kao ovlašteno lice za zastupanje Bosnalijeka, jer Komisija za vrijednosne papire FBiH (Komisija) nije upisala Nadzorni odbor koji ga je imenovao na tu poziciju. U Bosnalijeku vjeruju da je ovim rješenjem okončana priča o navodnom dvovlašću u kompaniji, te da će se vrlo brzo vratiti svakodnevnim poslovnim zadacima u punom kapacitetu. |
Obzirom na sve, konačnu odluku o upravljanju Kompanijom može donijeti jedino nadležni sud te do tada jedina legalna uprava ostaje isključivo ona na čelu sa Šefikom Handžićem kao v.d. direktorom.
Uprava Bosanlijeka, na čelu sa v.d. direktora, Šefikom Handžićem, je podijela krivičnu prijavu protiv članova Komisije za vrijednosne papire FBiH i to: Ćelam Hasana kao predsjednik, a Živković Mateja i Rajlić Milorada kao članova Komisije, jer postoji osnovana sumnja da su ova lica protivno odredbama iz člana 5. Zakona o komisiji za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine F BiH“ br.39/98,36/99 i 33/04), te protivno presudi Vrhovnog suda FBiH broj 09 0 U 006568 13 Uvp od 04.04.2013. godine, iako su znali da im je mandat u Komisiji istekao dana 06.05.2009.godine, obzirom da su na sjednici Predstavničkog doma održanoj 04.05.2004. godine i Doma naroda održanoj 06.05.2004. godine imenovani kao članovi Komisije za vrijednosne papire F BiH „Službene novine F BiH“ 27/04) na period od pet godina, te da od tada nemaju ovlaštenja propisana Zakonom o Komisiji za vrijednosne papire, kao službene osobe u Federaciji iskoristivši svoj službeni položaj, prekoračili svoja službena ovlaštenja, donijeli Rješenje broj 03/2-19-139/13 od 20.06.2013. godine kojim se u Registar kod Komisije upisuju Konstantin Zelov, Edin Dizdar, Bernardin Alagić, Mirna Sijerčić i Vedad Tuzović kao članovi Nadzornog odbora emitenta Bosnalijek, farmaceutska i hemijska industrija, dioničko društvo, pod registarskim brojem: 01-29-4928, povrijedivši prava di
Na posebnu malicioznost u kršenju ovlaštenja od strane Hasana Ćelama, Milorada Rajlića, te Mateja Živkovića, ukazuje činjenica da su, po pitanju ovlaštenja Komisije, na istoj sjedinici Komisije, održanoj dana 20.06.2013. godine, donijeli dva dijametralno različita akta. Dakle na istoj sjednici, u aktu broj 03/01-49-1470/13, Komisija je zauzela stav da, po osnovu presude Vrhovnog suda, nije ovlaštena za vršenje djelatnosti iz nadležnosti Komisije, a aktom broj 03/2-19-139/13 je donijela odluku o upisivanju hadenovog nadzornog odbora u Registar.
Nedim Uzunović je, uz pomoć advokata Zijada Šušića, izvršnih direktora, Belme Abazović i Nermina Zupčevića, te agencije SAS Security, dana 01.07.2013. godine oko 06:00 sati ujutro provalio u centralnu zgradu Bosnalijeka d.d. te uz pomoć demonstacije sile od strane zaštitarske Agencije SAS Security d.o.o. uzrupirao službeni pečat i prostorije Bosnalijeka. Dalje, lažno se predstavljajući kao v.d. direktora, Nedim Uzunović, obmanjuje javnost da je svojim postupkom konačno „uveo red u Bosnalijek“ te potpisuje brojne pravne akte u ime Bosnalijeka.
Zbog grubog kršenja ugovornih obaveza kao jedini legalno izabrani vršilac dužnosti direktora, Šefik Handžić je bio prisiljen otkazati ugovor sa agencijom SAS Security d.o.o. te angažovati drugu zaštitarsku agenciju, kojoj od strane uposlenika SAS Security-ja nije bilo dopušteno da stupi na dužnost.
Neovlaštena agencija SAS Security je dala sebi za pravo da demonstracijom sile svoje naoružane formacije, bukvalno bira Upravu Bosnalijeka, te da blokira rad svih uposlenika koji ne podržavaju Nedima Uzunovića i njegovu organizovanu grupu. Agencija SAS Security je tako načinila niz krivičnih djela kreiravši paralelni policijski sistem u Federaciji Bosne i Hercegovine i preuzimajući mandate i funkcije kantonalne i sudske policije, koji su jedini ovlašteni za obezbjeđenje izvršenja bilo kakvih sudskih presuda, koji ovom slučaju i ne postoje.
Ovim činom predstavnici agencije SAS Security d.o.o. i zvanično su okupirali prostorije Bosnalijeka ali se time na žalost njihova bahatost nije okončala. Po nalogu Nedima Uzunovića i njegovih saradnika oni svakodnevno vrše fizički i psihički teror nad svim uposlenicima Bosnalijeka koji nisu Uzunovićevi istomišljenici. Naoružane osobe u krugu tvornice uposlenicima Bosnalijeka, protivno zakonskim odredbama, ograničavaju slobodu kretanja kao i pravo na rad, pretresaju ih i neovlašteno oduzimaju lične dokumente, jednom rječju zlostavljaju ih.
Obzirom da se radi o permanentnom vršenju krivičnih djela, što od strane Nedima Uzunovića i njegovih saradnika, što od uposlenika agencije SAS Security kao vršilac dužnosti direktora Bosnalijeka Šefik Handžić pozvao je sve nadležne policijske i pravosudne institucije da bez odlaganja reaguju u ovom slučaju i iz prostorija Bosnalijeka što prije odstrane uposlenike agencije SAS Security.
Također, pored pokretanja odgovarajućih postupaka pred sudom, uprava Bosnalijeka je o krizi koja potresa Bosnalijek obavijestila i Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država u BiH, Ured visokog predstavnika u BiH, te komandu EUFOR-a.
Upozoravamo javnost, te trenutne i buduće potencijalne partnere firme Bosnalijek d.d. Sarajevo, da Nedim Uzunović ne posjeduje niti jedan dokument utemeljen na zakonu koji bi ukazao na to da je Uzunović ovlaštena osoba za zastupanje Bosnalijeka. Također, Nedim Uzunović nije uposlenik Bosnalijeka.
Uzimajući u obzir gore navedno, postavljamo pitanje javnosti: Da li Bosna i Hercegovina treba ovakve strane investitore koji flagrantno krše zakone naše države, ugrožavaju prava malih dioničara i Vlade Federacije, te čiji predstavnici pod okriljem tamne noći i sile privatne zaštitarske agencije provaljuju u centrale bosanskohercegovačkih firmi nastojeći da, na štetu svih ostalih, preuzmu kontrolu nad njenim poslovanjem.
Na kraju, apelujemo na javnost da ne nasjeda na lažne tvrdnje Nedima Uzunovića o stabilizaciji Bosnalijeka pod njegovom kontrolom i tražimo od agencija za zaštitu zakonitosti da HITNO spriječe kriminalne aktivnosti Nedima Uzunovića i njegove organizovane kriminalne grupe koja direktno ugrožava opstanak Bosnalijeka - jedne od najuspješnijih bosanskohercegovačkih kompanija, navodi se u saopštenju koje potpisuje Šefik Handžić kao v.d. direktora Bosnalijeka, iako ovu funkciju nije nikada obnašao jer je u sudske knjige zaveden kao izvršni direktor kompanije.
(DEPO PORTAL/BLIN MAAGZIN/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook