GRANT VRIJEDAN 2,8 MILIONA EURA

Tvrđava Kastel u projektu očuvanja kulturnog nasljeđa na zapadnom Balkanu

Arhiva15.07.13, 15:59h

Evropska komisija je donijela odluku o odabiru tri lokaliteta za finansiranje u sklopu posebnog granta Evropske unije čija će realizacija povećati uticaj i vidljivost Ljubljanskog procesa - rekao je Venceslas de Lobkovič, savjetnik za kulturno naslijeđe u Generalnoj direkciji Evropske komisije za proširenje

Banjalučka tvrđava

Tri lokaliteta na zapadnom Balkanu odabrana su za 2,8 miliona eura vrijedan projekt očuvanja i obnove kulturnog nasljeđa u regionu kojeg finansira Evropska unija, objavila je danas Evropska komisija na sastanku Radne grupe za kulturu i društvo Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) održanom u Novom Sadu u Srbiji.

- Evropska komisija je donijela odluku o odabiru tri lokaliteta za finansiranje u sklopu posebnog granta Evropske unije čija će realizacija povećati uticaj i vidljivost Ljubljanskog procesa - rekao je Venceslas de Lobkovič, savjetnik za kulturno naslijeđe u Generalnoj direkciji Evropske komisije za proširenje.

Projekti koji treba da se finansiraju su franjevački samostan u Baču - Srbija, tvrđava Kastel u Banja Luci - BiH i arheološki lokalitet Apolonija u Albaniji.

Predsjedavajući Radne grupe Borče Nikolovski istakao je važnost uspješne realizacije sredstava Evropske unije u vrijednosti od 500.000 eura za obnovu spomenika kojima je potrebna hitna intervencija, preliminarne istražne radove, idejni projekat i izradu planova upravljanja.

- Već se realizuje šest projekta. Od granta će ukupno dvadeset i pet projekta imati koristi i to kroz podgrantove ili tendersku poceduru - navodi Nikolovski.

Šef odjeljenja za izgradnju ljudskih potencijala i potporna pitanja Sekretarijata Savjeta za regionalnu saradnju Mladen Dragašević je naglasio značaj sinergije između svih postojećih aktivnosti u sklopu Ljubljanskog procesa i uloge Radne grupe za kulturu i društvo Savjeta kao koordinatora oblasti kulture i kreativnih industrija strategije Jugoistočna Evropa 2020.

- Strategija JIE 2020 će se kao glavni element Strategije i programa rada Savjeta za regionalnu saradnju za period 2014.-2016. godina usredsrediti na konkretne, opipljive rezultate obnove kulturnog nasljeđa i njen doprinos ekonomskom i turističkom razvoju lokalnih zajednica i zemalja u regionu - navodi on.

Na šestom sastanku Radne grupe za kulturu i društvo RCC-a usvojen je i narativni kvartalni izvještaj o aktivnostima Radne grupe i njenog Sekretarijata od aprila 2013. godine.

Učesnici su razmatrali izvještaje o procjeni stanja nasljeđa u jugoistočnoj Evropi kao i napredak u formiranju državnih radnih grupa i izradi metodologija poslovnog planiranja i prikupljanja sredstava.

Na sastanku kojeg je organizirao Sekretarijat Radne grupe okupili su se visoki zvaničnici učesnica Savjeta za regionalnu saradnju iz jugoistočne Evrope, predstavnici Sekretarijata Savjeta i Evropske komisije, saopćio je RCC.

(Fena/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook