DANAS U MOSTARU

Javna rasprava o preporukama za promjenu Ustava FBiH

Arhiva12.07.13, 11:13h

Preporuke za promjenu ustava Federacije BiH naziv je javne rasprave koja se održava danas u Mostaru u organizaciji Centara civilnih inicijativa (CCI), na kojoj će se, uz ostalo, diskutovati o 188 preporuka Ekspertne grupe za reformu Ustava FBiH

cci naslovna

''Preporuke za promjenu ustava Federacije BiH" naziv je javne rasprave koja se održava danas u Mostaru u organizaciji Centara civilnih inicijativa (CCI), na kojoj će se, uz ostalo, diskutovati o 188 preporuka Ekspertne grupe za reformu Ustava FBiH.

Naime, sredinom januara 2013. godine, uz pomoć Vlade Sjedinjenih Američkih Država, utemeljena je ekspertna grupa zadužena za pripremu reforme Ustava Federacije BiH. Ova grupa pripremila je 188 preporuka za reformu Ustava FBiH, koje su dostavljene Parlamentu Federacije BiH 31. maja ove godine.

U ime ekspertne grupe u javnoj raspravi u Mostaru sudjeluju Krešimir Zubak, Kasim Trnka, Mile Lasić i Vehid Šehić.

U izjavi za novinare prof. Kasim Trnka istakao je kako je do sada bilo više neuspješnih pokušaja promjene Ustava BiH i nekih diskusija o Ustavu FBiH te da su akteri tih promjena bili vrhovi političkih elita.

- Ovaj put novina je što smo od mjeseca januara ove godine krenuli jednim obrnutim putem. Na osnovu predloška koji je pravila ekspertna grupa, uključen je širok krug nevladinog sektora, medija, akademske zajednice i drugo, da bi se dobila jedna demokratska osnova za sve buduće promjene, kazao je Trnka dodavši kako će političari koji imaju legitimite i koji su u Parlamentu FBiH i dalje biti glavni akteri kada se definitivno budu usvajale ili neusvajale ove ustavne promjene.

- Činjenica da sad imamo jednu demokratsku legitimaciju koja je značila jednu dosta široku podršku, uz dosta primjedbi i sugestija na ove preporuke ekspertne grupe, sada će se političari naći u situaciji u kojoj mogu prihvatiti ili neprihvatiti ove preporuke, ali će bar biti dužni da pokažu prstom na onu odredbu koja im je neprihvatljiva, da kažu argumentaciju zašto im je neprihvatljiva, da ponude bolje rješenje i da daju argumentaciju za to bolje rješenje, sve u cilju da se pokuša naći minimum konsenzusa unutar onih legitimnih političkih snaga koje su dobile povjerenje građana i koji su predstavljeni u Parlamentu Federacije BiH. Ekspertna grupa je predajom svojih preporuka Parlamentu, a samim tim i najširoj javnosti, zapravo najveći dio svog posla već završila. Loptica je u dvorištu političkih aktera koji treba definitivno da odluče o ovom svemu, kazao je Trnka.

Predstavnik CCI-a Ivica Ćavar istakao je kako je u saradnji s USAID-om i ekspertnom skupinom širom BiH organizirano nekoliko ovakvih rasprava te da su se današnjoj raspravi odazvali predstavnici svih političkih stranaka, nevladinih udruga,
akademske zajednice, medija i drugo.

- Uvjereni smo da će ova rasprava rezultirati značajnim i važnim prijedlozima, konkretnim sugestijama za reformu Ustava FBiH, a sve sa ciljem da preporuke koje su došle u Parlament FBiH budu usvojene kako bi Federacija BiH bila efikasna, učinkovita, racionalna i kako bi bila u interesu svih njenih građana i države u cjelini, naglasio je Ćavar.

Odgovarajući na novinarska pitanja, on je kazao kako političke elite nemaju konsenzusa oko mnogih stvari, "ali, ako rade, kako kažu da rade, u interesu građana, onda će sigurno uvažiti barem većinu onoga što je ekspertna radna skupina predložila".

(FENA/kr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook