Podpredsjednik SDS-a Ognjen Tadić rekao je danas da je potrebno da dođe do neposrednog političkog dijaloga, prije svega Srba i Bošnjaka, kako bi bili riješeni svi problemi, među kojima i pitanja jedinstvenog matičnog broja i nastavka rada zajedničkih organa BiH.
Tadić je na konferenciji za novinare u Banjaluci izrazio bojaznost da protesti, koji su najavljeni za sutra u Sarajevu, mogu biti opasnost za nove manipulacije, čime će biti teže nastaviti rad u zajedničkim organima nego što je to danas slučaj.
- Zbog toga SDS poziva sve ljude koji obezbjeđuju proteste i koji u njima učestvuju da utvrde šta je stvarni razlog zašto danas nemamo jedinstvenog matičnog broja, rekao je Tadić.
On je apelovao da svi politički faktori rade po Ustavu kako bi se došlo do rješenja koja su u sladu sa ustavnim uređenjem.
Tadić je ocijenio da Srbi koji rade u institucijama BiH nemaju bezbjednosnu garanciju kako da uđu ili izađu iz Parlamenta BiH u Sarajevu.
- To što Hrvatska ulazi u EU pokazuje da u RS-u i BiH nije bilo volje da se rješavaju problemi na adekvatan način, kazao je Tadić.
On je naveo da je ulazak Hrvatske u EU nepovoljan za Republiku Srpsku i BiH nije bilo volje da se rješavaju problemi na adekvatan način, dodao je on.
Nepovoljan je ulazak Hrvatske zato što pitanje vraćanja imovine Srba, preduzeća iz RS-a neće imati isti tretman na hrvatskom tržištu kao do sada.
Članovi Gradskog odbora SDS-a u Banjaluci Milica Lakić i Tomislav Vujinović ocijenili su da je ekonomsko stanje u Republici Srpskoj katastrofalno, navodeći da je industrija uništena i da je velika prezaduženost.
- Podatak da je BiH jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi je zastrašujući, kazala je Lakić i dodala da smo zemlja sa velikim dugom.
Ona je kazala da je Banjaluka prezadužena i više nego što je to dozvoljeno zakonom.
- Banjaluka je ostala bez investicija, rekla je ona i dodala da se podhitno treba raditi realna slika i mjere izlaska iz krize.
Da je industrija u teškom stanju u RS, ali i Banjaluci, rekao je Vujinovič, koji je kazao da su tome doprinijeli loši zakoni i loša poreska politika.
Lakićeva i Vujanović smatraju da bez pokretanja industrije i privrede RS čeka težak period, jer kako su naveli, ekonomska kriza se ne može riješiti samo zaduživanjem, što čine aktuelne vlasti u republičkom i gradskom nivou.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/kr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook