Fondacija OneWorldSEE, u saradnji s Uredom Vijeća Evrope u BiH, danas je u Sarajevu organizirala direktno praćenje EuroDIG 2013 platforme iz Lisabona, uz popratnu diskusiju učesnika.
Izvršna direktorica Fondacije „Jedan svijet“ Valentina Pellizzer pojasnila je da je EuroDig dvodnevna konferencija u Lisabonu na kojoj se govori o vladavini interneta. Na konferenciji učestvuju predstavnici civilnog društva, biznis sektora, tehničke i akademske zajednice, kao i evropskih vlada, institucija i organizacija kao što su EU, Evropska komisija, Evropski parlament, Vijeće Evrope i Evropska radiodifuzna unija.
- Htjeli smo pratiti konferenciju iz daljine, iz Sarajeva, da se fokusiramo na dešavanja konferencije na kojoj će govornici analizirati postojeća sredstva kako se nositi s govorom mržnje, tenzijama i istražiti odgovarajuće okvire i procedure da bismo omogućili suživot u cyber prostoru- kazala je Pellizzer u izjavi za Fenu.
Dodala je da su velike kompanije Facebook, Google i mnoge druge postavile svoja pravila i tako preuzele ulogu države, odlučuju o tome šta je prikladno a šta nije, a „to nije njihov posao te je zato potrebno razgovarati o tome“.
Vijeće Evrope više od godinu dana provodi projekt "Promocija profesionalizma i tolerancije u medijima u BiH" koje je prije svega orijentiran na govor mržnje.
Stefan Pejović, iz sektora za medije Ureda Vijeća Evrope u Sarajevu, kazao je da su povećanjem prodora interneta u BiH počeli cvjetati i online mediji, „ali je i govor mržnje također našao svoje mjesto u njima“.
- Internet je sloboda, ali poštivanje medijskog etičkog kodeksa se mora očuvati i ojačati, a posebno pri eri raznih skandala s privatnošću koji su zapravo pokazali snagu slobode medija, ali i njihovu tamnu stranu, odnosno zloupotrebu te slobode- kazao je Pejović.
Akteri današnje radionice su uvjereni da internet mora ostati slobodan i otvoren, ali također se mora podići svijest svih ključnih aktera i korisnika interneta u vezi s granicama slobode govora, a posebno na internetu.
Bosnu i Hercegovinu na konferenciji EuroDIG 2013 platforme iz u Lisabonu predstavlja delegacija Regulatorne agencije za komunikacije BiH (RAK).
EuroDIG je otvorena platforma za neformalnu i inkluzivnu diskusiju i razmjenu mišljenja o javnim politikama u vezi s upravljanjem internetom i to je mreža otvorena za sve učesnike spremne da doprinesu otvorenoj i interaktivnoj diskusiji u vezi s pitanjima upravljanja internetom u Evropi.
(Fena/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook