VIDEO/ KARNEVAL PROTIV KAPITALIZMA

Jedan mladić ubijen, deseci povrijeđenih, milion ljudi na ulicama Brazila

Arhiva21.06.13, 11:18h

Jedan 18-godišnjak e ubijen u naletu automobila na grupu protestanata, deseci su povrijeđeni. Protesti su se do sada već proširili na gotovo sve gradove širom zemlje

brazil protesti

Protesti u Barzilu ne jenjavaju - jučer je na ulice širom zemlje izašlo preko milijun protestanata. Jedan 18-godišnjak e ubijen u naletu automobila na grupu protestanata, deseci su povrijeđeni. Protesti su se do sada već proširili na gotovo sve gradove širom zemlje. Stotine hiljada marširaju ulicama najvećih gradova te time pokazuju kako je sada već prekasno za sitne ustupke od strane vlasti, prenosi Advance.hr.

Inicijalni prosvjedi krenuli su zbog povećanja cijena javnog prometa. Vlasti su u većini velikih gradova vratili stare cijene transporta, no to više nije dovoljno. Mase su na ulicama i poručuju kako ovo više nema veze s cijenom javnog prijevoza već se na ulicama traže temeljite promjene u zemlji. Mnogi su naročito frustrirani činjenicom da se ogroman novac troši na pripreme za svjetsko nogometno prvenstvo dok velik dio populacije i dalje živi u velikom siromaštvu i bijedi.

Trošenjem tolikog novca na sportske stadione vlasti su narodu zapravo pokazale kako novca u zemlji svakako ima, ali novac se troši na neke druge stvari, a ne na one esencijalne za dobrobit naroda, kao što su zdravstvo, školstvo i druge važne javne službe.

Jučer se desila i prva žrtva. Ubijen je 18-godišnji mladić. Svjedoci govore kako je još nekoliko teško ranjenih u gradu Ribeirao Preto kada se jedan automobil zabio u živi zid koji su postavili protestanti. Navodno je vozač bio frustriran činjenicom da nije mogao proći dalje te se zabio vozilom u masu i pregazio četvoricu. Jedna osoba je u kritičnom stanju, Delefrate Marcos (18) preminuo je na mjestu incidenta.

brazil protest

Na nekoliko mjesta širom zemlje došlo je do sukoba između policije i prosvjednika. Deseci osoba su povrijeđeni. Policija u Riu napala je protestante suzavcem u nastojanju da se zaustavi njihov marš prema gradskoj vijećnici. U glavnom gradu Brasiliji policija se sukobila s protestantima koji su napali ministarstvo vanjskih poslova. Prozori na zgradi su razbijeni, a jedna grupa prosvjednika probila se unutar zgrade.

Na nekoliko mjesta u glavnom gradu izbili su manji požari. Jedan autobus je zapaljen. Zgrade ministarstva zdravstva i kulture prošle su samo s grafitima.

Informacije govore kako gotovo nema grada u cijeloj zemlji gdje još nisu buknuli protesti. Glavnu vladinu zgradu u gradu Fortaleza čuvala je interventna policija no njihov kordon su probili protestanti koji su kasnije ušli u zgradu. U južnom gradu Porto Alegre policija je iz helikoptera bacala suzavac. Protestanti su napali sjedište RBS Grupe - medijskog konglomerata koji izdaje velik broj dnevnih novina te kontrolira više radio i TV postaja.

U Salvadoru je policija velikom količinom suzavca jedva spriječila hiljade protestanata koji su krenuli prema rezidenciji guvernera Jaquesa Wagnera. U isto vrijeme u južnom gradu Curitiba uspjeli su probiti u gradsku vijećnicu te su je "vandalizirali", prenose lokalni mediji.

Predsjednica Dilma Rousseff najavila je kako će otkazati planirani posjet Japanu koji se trebao dogoditi u periodu 26-28 ovoga mjeseca. "Odlučila je ostati u zemlji zbog aktualne situacije", poručeno je iz ureda predsjednice.

Analiza aktualnog stanja - najveći protesti u Brazilu unatrag više desetljeća

Stanje u Brazilu izuzetno je napeto jer su prosvjedi brzo eskalirali s nekoliko hiljada na više stotina hiljada, pa i na preko milion protestanata jučer. Zahtjevi protestanata su i više nego legitimni. Poručuju kako su umorni od korupcije i neravnomjerne podjele novca u zemlji. Radi se autentičnom narodnom nezadovoljstvu.

Ono što se dogodilo u Turskoj sada se slično događa i u Brazilu - ovo su ogledni primjeri zemalja koje bilježe "brzi ekonomski rast", cijeli svijet ih hvali kao "model" kojeg bi zemlje regije trebale slijediti, no ispod površine otkrivamo nešto sasvim drugačije. Nezadovoljstvo ključa već neko vrijeme i sada je eruptiralo ogromnim narodnim ustankom. Po svemu sudeći prosvjedi u Brazilu mogli bi uskoro premašiti, ako već i nisu, proteste u Turskoj. Zemlje "brzog ekonomskog rasta" izgledaju odlično "na papiru", no pobuna masa pokazuje nam pravu istinu koja je gotovo uvijek poražavajuća - ekonomski razvoj sa sobom nužno donosi veliki jaz između bogatih i siromašnih. Tenzije se podižu jer razlike između klasa postaju sve izraženije, a donja klasa sve je svjesnija izrabljivačkog procesa koji nekima jako pogoduje, ali ne njima.

"Zaboravimo na sva ova događanja ovih dana, sve ove proteste, i zapamtimo kako je brazilska (nogometna) ekipa naša zemlja i naša krv", rekao je poznati fudbaler Pele. Protestanti su snažno osudili njegov komentar. Brazilska elita očito je mislila da se široke narodne mase mogu zauvijek držati pod kontrolom drevnom taktikom "kruha i igara". To više nije slučaj, naročito kod mlađih generacija koje zasigurno još i bolje shvaćaju procese nepravde.

Na protestima se, za sada, još uvijek ne poziva na odlazak vlasti, no traži se reforma. Ova vlast morala bi učiniti puno da bi se udovoljilo demonstrantima, smanjenje cijena autobusnih karata više neće biti dovoljno. Brazilu treba temeljiti zaokret, a ako ova vlast više nije sposobna razmišljati na taj način, biti će u konačnici možda i svrgnuta.

U protestima sudjeluju brojne skupine uključujući i velik broj autohtonih stanovnika koji su dugi niz godina diskriminirani te im je oteta zemlja.

Aktualna događanja u Brazilu moraju se staviti u pravi kontekst - ovo je zaista "karneval protiv kapitalizma" kako su ga nazvali neki prosvjednici na društvenim mrežama. Dok za turske prosvjednike možemo reći kako se bore protiv nasilne islamizacije i za osnovna demokratska prava, borba u Brazilu izrazito je bazična - ovo je u suštini pobuna protiv ekonomskog modela koji ne pogoduje većini nego manjini. Osviještene narodne mase neće se zadovoljiti s mrvicama sa stola nakon što osjete da su dovoljno snažne da "provale u kuhinju".

Socijal-demokracija u Brazilu, kao i u drugim državama svijeta, samo je "crvena prevlaka" preko kapitalističkog izrabljivanja i mora biti prokazana kao takva. Brazilska vladajuća Radnička Partija mora napustiti ovaj model i vratiti se demokratskom socijalizmu jer to je volja naroda, ne samo naroda Brazila već i cijele Latinske Amerike.

(Advance.hr./DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook