STATISTIČKE ANALIZE POKAZALE

Nasilje i napadi nad muslimanima u Evropi posljednjih godina bilježe rast

Arhiva21.06.13, 10:58h

Nasilje i napadi nad muslimanima u Evropi posljednjih godina bilježe rast u zemljama čiji su izvještaji o takvim incidentima dostupni javnosti kroz statističke analize

Bejrut predstavlja primjer zajdeničkog života muslimana i kršćana u arapskom svijetu

Nasilje i napadi nad muslimanima u Evropi posljednjih godina bilježe rast u zemljama čiji su izvještaji o takvim incidentima dostupni javnosti kroz statističke analize, prenio je novinar agencije Anadolija.

Rezultati izvještaja koji je ove sedmice objavila Agencija za osnovna ljudska prava (FRA) pokazali su da je u Finskoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji i Švedskoj između 2010. i 2011. godine registrovan porast napada na muslimane, stalno nastanjene u tim zemljama.

Prema navedenom istraživanju, jedina evropska zemlja u kojoj je zabilježen pad u broju napada i nasilja nad muslimanima je Austrija.

U navedenom istraživanju je izražena zabrinutost budući da "većina evropskih zemalja nikako ili skoro nikako ne vodi evidenciju o napadima ili incidentima protiv muslimana".

Također, u izvještaju se navodi da bi rezultati bili "poražavajući da su registrovani svi slučajevi rasističkog i ksenofobičnog vrijeđanja muslimana u evropskim zemljama".

Isto tako, veliki problem predstavlja i činjenica kako evropske zemlje definišu navedeno kriminalno djelo kao i to koliko su svjedoci voljni da prijave slučajeve napada na pripadnike muslimanske populacije.

Prema navedenom istraživanju, u Finskoj je 2009. godine registrovano 14 slučajeva napada na muslimane, 2010. godine taj broj je iznosio 15, a godinu poslije 14.

Također, od marta 2012. godine u Velikoj Britaniji su zabilježena 632 napada ili incidenta na članove muslimanske zajednice.

Većina napada u toj zemlji izvedeni su nad ženama i djevojkama starosne dobi od pet do 89 godina.

Također, organizacija Faith Matters saopćila je da su širom Velike Britanije učestali antimuslimanski incidenti poslije ubistva britanskog vojnika u Woolwichu.

Zadnji slučaj zabilježen je u Parizu gdje je jedna mlada muslimanka koja je bila u drugom staanju doživjela pobačaj nakon brutalnog napada grupe huligana.

Isto tako, nedavno su dvojica muškaraca napali 21-godišnju Muslimanku u predgrađu Pariza prilikom čega su joj skinuli maramu, ošišali je i uzvikivali anti-islamske slogane.

Vijeće Evrope nedavno je upozorilo evropsku javnost na činjenicu da na Starom kontinentu raste anti-muslimansko raspoloženje koje ultra desničarske političke partije koriste za oromociju vlastitih političkih ciljeva.

Posljednja istraživanja javnog mijenja pokazala su da ultra desne partije Belgije, Francuske, Italije, Danske, Holandije, Norveške, Švicarske i Austrije na meti imaju muslimansku populaciju koja živi u tim zemljama.

Također, pojedine države i same doprinose opštem trendu donoseći diskriminirajuće zakone, poput onih usvojenih nedavno u Francuskoj i Belgiji. U Belgiji tako svi koji na ulici primjete ženu odjevenu po islamskim propisima, to prijave policiji, mogu od flamanskih nacionalista dobiti 250 eura. Isto tako, belgijska policija i dalje zadržava pravo da, ukoliko presretne na ulici osobu pod burkom, to kazni sa 150 eura.

Navedeno istraživanje je pokazalo da su državljani porijeklom iz Turske koji žive u Njemačkoj izloženi čestoj diskriminiciji poput otpuštanja s posla bez ikakvog razloga.

S druge strane, istraživanje FRA-a je pokazalo da su u istom periodu napadi na Jevreje zabilježili pad u Francuskoj i Švedskoj.

(Anadolija/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook