Ako je za utjehu, slijedi kratkotrajno osvježenje, koje bi trebalo da potraje i tokom predstojećeg vikenda, ali potom u BiH ponovo stiže toplotni talas, tako da, prema dugoročnoj prognozi, u nekim bh. gradovima do sredine jula biće samo jedan do dva kišna dana.
Meteorolozi se ne usuđuju da prognoziraju kakvo nas vrijeme očekuje u drugoj polovini sljedećeg mjeseca, ali do tada, po svemu sudeći, uživaće svi koji vole ljeto.
Odnosi se to, prije svega, na jug zemlje, pa ako, na primjer, živite u Mostaru ili Trebinju, kišobrane narednih sedmica slobodno možete da odložite.
Ali, do novog talasa vrućine očekuje nas blago osvježenje. Meteorolozi kažu da bi danas popodne na sjeveru BiH trebalo da bude kiše i grmljavine, a slično vrijeme očekuje nas i sutra, kao i prvog dana vikenda.
"U petak popodne i prema kraju dana na sjeveru zemlje očekuje se jače grmljavinsko nevrijeme. I u subotu u drugom dijelu dana u sjevernim i sjeveroistočnim područjima očekuje se takvo vrijeme", poručuju u Federalnom hidrometeorološkom zavodu.
Ipak, interesantno je da će, uprkos kiši najavljenoj za narednih nekoliko dana, biti jako vruće. Tako će danas biti zabilježene temperature i do 38 stepeni Celzijusovih, i to u hladu, a na otvorenom suncu žega je, naravno, neuporedivo veća.
"Vruće će biti i sutra, kada nas očekuje temperatura do 37 stepeni Celzijusovih, kao i u subotu, kada će maksimalna temperatura da bude dva stepena niža", kažu u Federalnom hidrometeorološkom zavodu.
U Republičkom hidrometeorološkom zavodu naglašavaju da, kada su u pitanju izgledi vremena za ovo ljeto, postoji vjerovatnoća da će ono, ne samo kod nas, već u cijelom regionu, da donese iznadprosječne temperature. Iz tog zavoda, pri tom, upozoravaju građane na oprez jer već danas su mogući brojni zdravstveni problemi kod građana.
"Vrijeme je opasno. Neuobičajene vremenske prilike su prognozirane. Šteta i ljudske žrtve su mogući. Budite oprezni i redovno se informišite o očekivanim meteorološkim uslovima. Budite svjesni rizika koji je neizbježan", stoji na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Dobro je, međutim, to što građani zasad nisu imali većih problema.
"Kada su u pitanju sve negativne posljedice koje mogu da prouzrokuju ove vrućine, mi smo ove godine spremniji u poređenju s prošlom", ističe Milimir Doder, direktor Republičke uprave Civilne zaštite RS.
Međutim, u panici su voćari u BiH, jer se plaše posljedica zbog ovakvog razvoja meteorološke situacije. Očekivali su i priželjkivali sunčano vrijeme, ali se nisu nadali žegama, koje mogu da budu pogubne po plodove.
"Pribojavamo se ekstremno visokih temperatura, koje ne bi pogodovale voću. Već dolazi do zasušivanja u tlu i imaćemo negativne posljedice u razvoju plodova. A, kako je dosad bilo puno vlage u zemljištu, plašimo se novog napada insekata na voćke, koji nanose strašno velike štete u voćarstvu", ističe Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS.
Inače, situacija je dramatična i u ostalim zemljama u regiji, pa tako meteorolozi u Crnoj Gori kažu da će građani te zemlje narednih dana biti na udaru toplog talasa. Toplotni talas prijeti i Srbiji, gdje pješaci od vrućine doslovno padaju na ulicama.
Simptomi toplotnog udara
• Temperatura viša od 40°C
• Jaka glavobolja
• Mučnina i povraćanje
• Ubrzano kucanje srca
• Nesvjestica
• Dezorjentacija
• Crvena i topla koža
• Prestanak znojenja
Ugrožene kategorije
Djeca i starije osobe
Gojazni građani
Osobe sa smetnjama u disanju
Hronični bolesnici
Radnici na otvorenom
(Nezavisne/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/kr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook