Komentirajući najavu zastupnika i delegata u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (BiH) iz Republike Srpske (RS) da se nisu stekli uvjeti za njihov povratak na posao u institucije BiH u Sarajevu, zastupnik Stranke demokratske akcije (SAD) i predsjedavajući Ustavnopravne komisije Zastupničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović izjavio je za agenciju Anadolija (AA) kako u ovakvoj situaciji veliku ulogu ima međunarodna zajednica, čiji angažman je dio Daytonskog sporazuma.
- Svi izabrani predstavnici i imenovani zvaničnici u institucijama dužni su da učestvuju u funkcioniranju institucija BiH. Svi moraju znati da je Daytonski sporazum jedna cjelina i da je funkcioniranje institucija bitan uvjet i za funkcioniranje Daytona. Ne može se uzimati iz Daytona, po principu jelovnika šta ko želi, a odbacivati šta mu ne odgovara. Nije moguće bojkotirati rad institucija države, a pozivati se na postojanje entiteta. Oni koji bojkotiraju rad institucija BiH, moraju znati da čine antidejtonsku aktivnost. To samo po sebi mora da izazove posljedice i tog moraju biti svjesni oni koji se u takvo nešto upuštaju, kazao je Džaferović, inače potpredsjednik SDA.
On, ipak, očekuje da prevlada razum i da se predstavnici RS-a vrate u Vijeće ministara i Parlamentarnu skupštinu BiH.
- Ovo je specifična situacija zbog koje postoji međunarodna zajednica, ocijenio je Džaferović.
Saša Magazinović, zastupnik Socijaldemokratske partije (SDP) ističe da je ovo još jedan od poteza koji ne vodi normalizaciji rada bh. institucija.
- Ako se sigurnim osjećaju moje kolege iz SDP i drugih stranaka koji svakodnevno dolaze na posao, ne znam zašto bi se bilo ko drugi osjećao nesigurnim, posebno kolege iz RS. Ja se nikoga ne bojim, strah može imati samo neko ko je za nešto kriv. Iako većina dužnosnika u institucijama BiH nikada nije sporila svoju bezbjednost. Čak i oni koji se smatraju nesigurnima, dobili su garancije bezbjedonosnih struktura. Ne bih volio da se radi o potezu koji ide u pravcu dalje opstrukcije Zakona o jedinstvenom matičnom broju građana (JMBG). Bilo bi mi draže da je ovo potez u stilu Nebojše Radmanovića ''danas neću, ali ću sutra doći'', tvrdi Magazinović
Pozvao je kolege iz RS da se što prije vrate u institucije, jer ''imamo mnogo posla koji čeka''.
- Osim Zakona o JMBG na dnevnom redu mora biti Zakon o vojnoj imovini i ustavni amandmani koji su u proceduri, znači rješavanje presude u slučaju ''Sejdić-Finci'', dodao je.
Mato Franjičević iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH kaže za agenciju Anadolija da ne misli da je ovo konačan stav iz RS-a i da očekuje da se temeljem izvještaja Direkcije za koordinaciju policijskih tijela može tražiti rješenje.
On smatra kako treba započeti konsultacije putem kojih može doći do konkretnih načina koji bi polučili djelovanjem određenih tijela Parlamentarne skupštine BiH i Vijeća ministara BiH, a što bi stvorilo uvjete za stabiliziranje prilika u zemlji. Založio se i za održavanje i neformalnih sastanaka kako bi se stekli uvjeti za početak rada.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko i američki ambasador Patrick Moon pozvali su zastupnike i delegate iz RS da se vrate na posao. Iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Sarajevu i OHR-a još uvijek nisu komentirali najavu iz RS-a da zastupnici i delegati i dalje neće dolaziti u državne institucije.
(Anadolija/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/kr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook