Konkurencijsko vijeće BiH je utvrdilo da AMUS zloupotrebljava dozvolu Instituta za intelektualno vlasništvo BiH u nezakonite svrhe, a što je "Sine Qua Non" dokazao u postupku pred Vijećem, navedeno je u saopćenju organizacije "Sine Qua Non".
"Sine Qua Non" tvrdi da je "AMUS, umjesto da štiti interese autora uime kojih je dobio dozvolu od Instituta, drastično umanjio autorsku naknadu autorima u odnosu na raniju tarifu koju je ugovorila "Sine Qua Non" te se stavio u funkciju zaštite interesa par privatnih emitera, a na štetu autora".
- Radi se o privatnim emiterima koji godinama ne plaćaju prava autora, zadržavajući autorske naknade za sebe. AMUS je uz znanje Instituta za intelektualno vlasništvo BiH, pored kršenja zakona i rada izvan dozvole Instituta i dodatno javnim emiterima nametnuo plaćanje koje je zakonom izuzeto. Svi javni emiteri i oni kojima je nezakonito nametnuto plaćanje obaveza izvan okvira zakona i dozvole AMUS-a, na osnovu odluke Konkurencijskog vijeća koja će biti objavljena u Službenom glasniku BiH, mogu po zakonu tražiti povrat svog novca - navedeno je u saopćenju.
"Sine Qua Non" tvrdi da je nepobitno utvrđeno da je AMUS imao dvostruku tarifu, jednu za privilegovane emitere i drugu za sve ostale.
- Pored toga, AMUS je garantirao i naplaćivao i prava izvođača i prava proizvođača fonograma (sva autorska i srodna prava), što je izvan okvira zakona i dozvole Instituta, o čemu je ranije "Sine Qua Non" upoznao Institut koji ne može reći da sve ovo nije znao - stoji u saopćenju.
"Sine Qua Non" postavlja pitanje zašto Institut štiti ovako nezakonit rad AMUS-a, odnosno zašto Institut nije zaštitio javni interes i prava autora zbog čega je i osnovan.
- Takođe, ostavljamo otvorenim pitanje zašto je RAK prihvatao nelojalnu konkurenciju na medijskom tržištu i pokretao postupke po zahtjevu AMUS-a protiv onih radio i TV stanica koje su odbile potpisati nezakonit i po sebe štetan ugovor. Jedina državna institucija koja se držala slova zakona je Konkurencijsko vijeće BiH koje je utvrdilo da je AMUS samo od emitera u prvoj polovini 2013. godine naplatio više od 900.000 KM na temelju nezakonitih i sada zabranjenih ugovora. Koliko je AMUS nezakonito ubrao od svih korisnika autorskih prava je nemoguće saznati jer je poslovanje AMUS-a netransparentno i sakriveno kako od očiju autora, tako i od očiju javnosti - tvrde iz "Sine Qua Non".
Po njima, upitno je svako daljnje zakonito poslovanje AMUS-a kao kolektivne organizacije, kojoj je Konkurencijsko vijeće izreklo i novčanu kaznu te naknadu troškova "Sine Qua Non"-u, saopćeno je iz Informativne službe "Sine Qua Non".
(Fena/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook