FEHIM ŠKALJIĆ, PREDSJEDAVAJUĆI PREDSTAVNIČKOG DOMA

Predstavnički dom PSBiH pokreće proces reforme Ustava FBiH

Arhiva12.06.13, 12:56h

redsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Fehim Škaljić je u izjavama za medije upriličenim po završetku sastanka, istakao da su reforme nužnost

Fehim Škaljić/ Foto: DEPO PORTAL

Rukovodstvo oba doma Parlamenta FBiH razgovaralo je danas s ambasadorom SAD-a u BiH Patrickom Moonom o preporukama ekspertne grupe za promjenu Ustava FBiH.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Fehim Škaljić je u izjavama za medije upriličenim po završetku sastanka, istakao da su reforme nužnost.

- Po dobijanju dokumenta s preporukama, pokrenuo sam inicijativu da to bude dokument o kojem će se Parlament izjašnjavati - kazao je Škaljić.

Ustavna komisija Predstavničkog doma, pojasnio je, prihvatila je inicijativu i zaključila da su preporuke dobra osnova da se ide u proces neophodan za promjenu Ustava FBiH.

- S tim u vezi, 24. juna bit će održana proširena sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH na koju će biti pozvani vanjski saradnici i stručnjaci Ustavne komisije, rukovodstva kantonalnih skupština, Vlada FBiH i kantonalni premijeri, predsjednici općinskih vijeća i načelnici općina, a kojima će ekspertna grupa direktno predočiti ono što je u završnom dokumentu - obrazložio je Škaljić.

Cilj ovog skupa je donošenje nekoliko zaključaka Doma, a koji će biti upućeni i Domu naroda Parlamenta FBiH.

- Zaključcima ćemo utvrditi da se prihvata inicijativa, zadužuje se Ustavna komisija ojačana ekspertnom grupom da razmotri preporuke i sačini od njih tekst ustavnih promjena, izanalizira situaciju i predloži mogući model javne rasprave te to dostavi Predstavničkom domu na razmatranje - rekao je Škaljić.

Predstavnički dom će, u narednom koraku, taj materijal pretvoriti u ustavni tekst koji će biti upućen u javnu raspravu. Posljedice javne rasprave trebale bi biti kapacitet i vrsta izmjena.

- U ovom trenutku ništa ne prejudiciramo, ali je vrlo jasno opredjeljenje da se proces oko izmjene najvažniije zakonodavnopravne materije, ustavne materije, obavlja u institucijama vlasti, Parlamentu kao ustavotvorcu, a da se javna rasprava obavi na terenu, u najširem obliku, među građanima, stručnom javnošću i nevladinim organizacijama - objasnio je Škaljić.

Dodao je da vjeruje da će ovaj proces biti okončan do kraja 2013. godine.

Upitan da prokomentira raspoloženje unutar domova kada je u pitanju promjena Ustava FBiH, Škaljić je pojasnio da je FBiH u krizi, da raste socijalno nezadovoljstvo kao i ekonomska nestabilnost.

- FBiH trebaju reforme, a jedna od temeljnih je reforma Ustava. U ovom trenutku, reforma Ustava FBiH nije prevashodno političko pitanje već argument suprotstavljanja ekonomskoj krizi i argument za ulazak u sveobuhvatnu reformu koja će omogućiti bolji život - smatra Škaljić.

Odgovornost za stanje, naglasio je, bit će na onima koji su politički subjektiviteti, a izostajanje rezultata niti jednim politikama neće dati novu energiju za trajanje.

Ambasador Moon je kazao da je impresioniran nestranačkim i jedinstvenim stavom rukovodstva Parlamenta FBiH kada je u pitanju odlučnost da reforma Ustava FBiH bude provedena.

- Razradili su detaljan plan koji uključuje debatu unutar Parlamenta kao i konsultacije s građanima i nevladinim organizacijama o promjenama Ustava. Promjene su bitne u cilju funkcionalnije i organiziranije FBiH - rekao je Moon.

SAD će, podsjetio je, pomoći parlamentarcima FBiH u ovom procesu.

(FENA/kr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook