NAJJEFTINIJE STUDIRANJE U RS-U

Na fakultetima školarina 440 KM, a na Akademiji umjetnosti do 1.500. Administrativni troškovi 40 KM u Banjaluci, a u Sarajevu 100

Arhiva12.06.13, 08:27h

Istraživanjem smo došli do podatka da je sadašnji iznos školarine u RS, odnosno na Banjalučkom univerzitetu i Univerzitetu Istočno Sarajevo, 440 maraka na svim fakultetima, osim na Medicinskom fakultetu, gdje je školarina 660 maraka i Akademiji umjetnosti, gdje se školarine kreću od 660 do 1.500 maraka u zavisnosti od smjera

studenti - ilustracija

Školarine na javnim visokoškolskim ustanovama u RS su najniže u regionu i nisu mijenjane još od 2007. godine, kao i cijena ishrane i smještaja studenata u studentskim domovima.

Pokazala je to analiza koju smo uradili, poredeći visine školarina i cijena ishrane i smještaja studenata u RS sa većim studentskim centrima u BiH i regionu, pišu Nezavisne.com.

Istraživanjem smo došli do podatka da je sadašnji iznos školarine u RS, odnosno na Banjalučkom univerzitetu i Univerzitetu Istočno Sarajevo, 440 maraka na svim fakultetima, osim na Medicinskom fakultetu, gdje je školarina 660 maraka i Akademiji umjetnosti, gdje se školarine kreću od 660 do 1.500 maraka u zavisnosti od smjera.

Cijena ishrane u menzama u Banjaluci je 2,5 KM dnevno, a smještaja u studentskim domovima 10 maraka mjesečno po krevetu.

Studenti Univerziteta u Sarajevu moraju izdvojiti od 130 do 500 odsto više novca za školovanje, jer se školarine kreću od 1.000 do 3.000 KM u zavisnosti od fakulteta. Isto tako studentima u Sarajevu skuplji je i smještaj i kreće se od 20 do 40 maraka mjesečno, ali i obroci u studentskim kantinama gdje samo ručak košta od tri do šest maraka dnevno.

Studenti u Mostaru, prema raspoloživim podacima do kojih smo došli, smještaj u domu plaćaju prosječno 50 maraka mjesečno, u Zagrebu od 50 do 210 maraka, a u Beogradu od 15 do 25 maraka mjesečno, u zavisnosti od toga kojoj kategoriji studenata pripadaju.

Prema podacima koje nam je dostavilo i Ministarstvo prosvjete i kulture RS, školarine na Univerzitetu u Beogradu su od 170 do 990 odsto više u odnosu na školarine u RS. Za razliku od kolega u RS koji školarinu plaćaju 440 maraka, studenti na Arhitektonsko-građevinskom fakultetu u Beogradu za školovanje moraju izdvojiti 4.800 maraka, u Zagrebu 2.200 maraka, a u Sarajevu 1.200 maraka.

Administrativni troškovi 40 KM u Banjaluci, a u Sarajevu 100

I dok studenti medicine u RS školarinu plaćaju 660 maraka, njihove kolege na istom fakultetu u okruženju plaćaju 280 odsto više iznose. Naime, budući ljekari u Sarajevu školarinu plaćaju 3.000 maraka, a u Beogradu i Zagrebu 2.500 maraka. U svemu ovome treba naglasiti da u RS najbolje ekonomski prolaze studenti na budžetu, koji redovno daju ispite i iz godine u godinu prelaze plaćajući samo administrativne troškove koji iznose 40 maraka, dok u Sarajevu to plaćaju 100 maraka, što opet pokazuje povoljniji položaj studenata iz RS, u odnosu na svoje kolege iz okruženja.

Stanko Stanić, rektor Univerziteta u Banjaluci, rekao je juče da je opšte poznato da je školarina na univerzitetima u Banjaluci i Istočnom Sarajevu ubjedljivo najniža u regionu, tako da to uopšte nije za poređenje.

- Studenti našeg univerziteta ne postavljaju pitanje visine školarine na prvom ciklusu, nego na drugom ciklusu, a koja je dva puta viša. Dakle, jedan od zahtjeva studenata je i da bude smanjena ta školarina i Univerzitet u Banjaluci, a mislim i u Istočnom Sarajevu ne bi imao ništa protiv da se razgovara na tu temu, rekao je Stanić i dodao da je Univerzitet u Banjaluci spreman da razgovara, kako bi visina školarine na drugom ciklusu bila kao i na prvom, ali da se tu mora vidjeti ko će da snosi troškove.

Ahmed Nurković, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, rekao je da je tačno da su cijene školarina, ishrane i smještaja studenata u RS jeftiniji nego na Univerzitetu u Sarajevu, ali da im očigledno nedostaje smještajnih kapaciteta.

Međutim, Nurković ističe da je studentski standard studenata u RS, Sarajevu i cijeloj BiH generalno nizak.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/kr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook