SVI BI DA KOPIRAJU NJIHOV MODEL

Tajne Njemačke moći: Dok su se svi bavili internetom, oni su razvijali industriju

Arhiva09.06.13, 18:44h

Njemačka je važila za novog europskog bolesnika '90-ih godina prošlog stoljeća, ali se oporavila i postala ekonomski najjača zemlja u EU i lokomotiva europskog razvoja. Stručnjaci analiziraju kako je u tome uspjela i pitaju se da li mogu kopiraju njemački model


njemačka karta

Spisak razloga zbog kojih Nijemci mogu biti zadovoljni prilično je dugačak dok ostatak eurozone grca u krizi, ocjenjuje britanski "Guardian". Plaće se povećavaju dok u drugim zemljama kontinenta iu Americi stagniraju; privreda bilježi rast, iako je zbog krize on sporiji; nezaposlenost je dvostruko manja nego u susjednoj Francuskoj, prenosi Blic.rs.

Suštinu uspjeha Wolfgang Strek, sociolog s Instituta "Max Palnk" u Kölnu vidi u razvoju industrije i malih i srednjih poduzeća.

- Kada se Amerika okrenula bumu informacijskih tehnologija '80-ih i '90-ih, Njemačka je nastavila razvijati industrijsku proizvodnju - kaž Strek.

Privreda je bila strogo regulirana, poslodavci su poštovali obveze prema zaposlenicima, radnici su imali pravo da sjede u izvršnim odborima i utječu na poslovne odluke. Firme su ulagale u inovacije, prije svega na globalnom tržištu, stavljajući naglasak na kvalitetu, a ne na cijenu proizvoda.

Uporedo s tim, u stotinama malih gradova izuzetan uspjeh imala je mitelštand privreda, to jest mala i srednja poduzeća, s maksimalnih 500 zaposlenih specijaliziranih za proizvode iznimne kvalitete. Najbolji primjer je "Tital" iz Betsviga, koji pravi precizne dijelove za zrakoplove i trkaće automobile.

- Naš uspjeh ovisi od inovacija koje dolaze iz proizvodnje. Zato ulažemo u radnike koji misle dok rade, dobro ih plaćamo za kvalitetu, jer samo tako ostajemo konkuretni - objašnjava direktor Filip Šak.

(Blic/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook