Direktor Programa UN-a za životnu sredinu za Evropu (UNEP) Jan Dušik danas je u Sarajevu na pres-konferenciji povodom obilježavanja 5. juna, Svjetskog dana zaštite životne sredine za region Evrope, kazao da je tema obilježavanja današnjeg dana "Misli-jedi-štedi" i da je posvećena otpacima hrane i eliminiranju otpadaka.
- Jedna trećina globalno proizvedene hrane u svijetu se baca, to ima veliki utjecaj na korištenje energije i na globalnu dostupnost hrane, poručio je Dušik.
Dodao je da mu je veliko zadovoljstvo što se predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda pridružio obilježavanju Svjetskog dana zaštite životne sredine.
- U sklopu manifestacije je predstavljen i Izvještaj o stanju okoliša u BiH koji predstavlja rezultat velikog rada, izjavio je Dušik.
Zaštiti životne sredine, kazao je, ne može se posvetiti samo jedan dan u godini, ali uz saradnju organa vlasti BiH, nada se i novim aktivnostima za zaštitu životne sredine.
Rezidentni koordinator UN-a za BiH Yurij Afanasiev izjavio je da je problem okoliša najkomplikovaniji i najintenzivniji problem vezano za kapital i one aktivnosti u kojima će BiH morati da se bavi u budućnosti.
- To je jedan od tehničkih najkomplikovanijih sektora za pristup BiH u EU. Voda, sanitarije, zagađenost zraka i pošumljavanje će BiH koštati desetine miliona dolara, najavio je Afanasiev.
Dodao je da se sve to dešava u godinama kada se BiH sve više suočava s finansijskim ograničenjima.
- Mora se postići kompromis na državnom nivou između ovih i drugih prioriteta koji se istovremeno takmiče s problemom okoliša, ali okoliš je fundament za svaku zemlju, tako i za BiH. UN je ovdje da pruže podršku BiH, zaključio je Afanasiev.
Šef Misije OSCE-a u BiH Fletcher M. Burton poručio je da OSCE ima tri razloga da prisustvuje obilježavanju Svjetskog dana životne sredine.
- Prvi razlog je činjenica da je okoliš svjetski problem. Kao dio sveobuhvatne filozofije Misije OSCE-a, ekonomska i okolišna pitanja uključena su kao dio mira, sigurnosti i stabilnosti, obrazložio je Burton.
Drugi razlog je, istakao je, Konvencija iz Aarhusa koju je BiH ratifikovala 2008. godine i koja predstavlja temelj za mrežu Aarhus centara. Prvi centar je otvoren u Sarajevu, a bit će otvorena još dva u Banjoj Luci i Tuzli.
- Treći razlog je vezan za ceremoniju dodjele nagrada za izuzetna dostignuća u izvještavanju o okolišnim pitanjima, zaključio je Burton.
Ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić kazala je da trenutno svi intenzivno rade na donošenju zakonskih i podzakonskih akata, usklađujući ih s evropskim direktivama.
- Svaki dan je sve više izraženija mjera u odnosu između ambicije i potreba čovječanstva i ograničenjia i mogućnosti koje može da pruži planeta Zemlja, obrazložila je ministrica Golić.
Preduvjet opstanka planete, dodala je, zasnovan je na pridržavanju svih ekoloških zakonitosti i sprječavanja uzroka svih zagađenja i degradacije životne sredine.
- Trebamo zapamtiti da otpad nije smeće, već sirovina. Svaki čovjek treba da zna da se priroda ne sveti nama, ali nam podnosi račun, zaključila je ministrica Golić.
Ministrica okoliša i turizma u Vladi Federacije BiH Branka Đurić poručila je da je vrijeme da se donese zakon o zaštiti okoliša na nivou BiH.
- Svi mi stvaramo otpad kojiem nije mjesto u prirodi i moramo promišljati koliko ga kupujemo, kako ga selektiramo i kako ga odlažemo, kazala je ministrica Đurić.
Jučer je bilo obilježavanje petogodišnjice Regionalne deponije Mošćanica, podsjetila je ministrica Đurić, te dodala da deponija treba da bude ogledalo za ostatak BiH kako se pravilno radi na zbrinjavanju otpada.
- Svako ko ne misli da je otpad sirovina, treba da posjeti ovu deponiju. Potrebno je da srazmjer razvoja i zaštita okoliša budu na održivom nivou, zaključila je ministrica Đurić.
(FENA/kr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook