Već nedjeljama traje drama u Slavoniji, nepoznate osobe otvaraju Facebook stranice na koje stavljaju fotografije djevojaka i nazivaju ih pogrdnim nazivima. Fotografije najčešće skidaju s profila tih djevojaka, pa je trenutno najbolji savjet koji im se može dati, zaključajte svoje profile.
Kako Facebook ugasi grupu, za što im je potrebno i nekoliko dana, tako osnivač koji sebe naziva "Mr Nobody" otvori novu. Posljednja se zove "Vinkovačke drolje", a osnivač je poručio: "Možete zaustaviti jednog od nas , al' ne i sve nas", prenosi Index.hr.
Policija ne može učiniti ništa! Kažu kako roditelji djevojaka moraju podnijeti privatne tužbe. Kako doznajemo, slične su grupe otvorene na području osječko-baranjske županije te na riječkom području.
Kako su Indexu kazali iz PU vukovarsko-srijemske, svi podaci koje je PU vukovarsko-srijemska prikupila u kriminalističkom istraživanju ustupila je u daljnji rad nadležnom državnom tužilaštvu koje je utvrdilo da se radi o kaznenim djelima iz Glave XV, koja sadrže kaznena djela protiv časti i ugleda, a progon čijih počinioca poduzima se temeljem privatne tužbe.
Dakle, progon počinioca ne može se vršiti po službenoj dužnosti nego oštećena osoba progon nastavlja sama odnosno privatnom tužbom.
Policija bi, ukoliko bi državno tužilaštvo utvrdilo postajanje elemenata kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti, po nalogu Državnog tužilaštva, preduzela sve mjere i radnje kako bi se utvrdio počinilac eventualnog kaznenog djela. Tada bi mogla i od vlasnika Facebooka zatražiti ukidanje sporne stranice, kao i ustupanje podataka o vlasniku same stranice. Inače, oštećene osobe to moraju zatražiti same.
Isto tako, Zakon o policijskim poslovima i ovlaštenjima, u članku 63. ograničava postupanje policijskih službenika kada su u pitanju kaznena djela protiv časti i ugleda. Članak 63. predviđa, ukoliko se pri podnošenju pri podnošenju kaznene prijave ili provođenjem izvida utvrdi da se radi o kaznenom djelu koje se progoni po privatnoj tužbi ili se utvrdi da događaj nema obilježja kaznenog djela, policija je dužna o tome izvijestiti podnositelja.
Na zahtjev osobe ovlaštene na podnošenje privatne tužbe, policijski službenik je dužan preduzeti radnje za utvrđivanje vjerovatnog počinioca koje ta osoba ne može sama preduzeti. Međutim, te radnje nije dužan preduzeti kad postoje osnove sumnje da je počinjeno kazneno djelo protiv časti i ugleda.
Važno je napomenuti, kažu iz policije, kako su fotografije djevojaka koje su objavljene na spornoj stranici preuzete s njihovih Facebook profila te da su iste bile svima dostupne. Dakle, nisu otuđene neovlašćenim ulaženjem u računala. Isto tako, uz fotografije su navedena stvarna imena osoba tako da se ne može govoriti niti o korišćenju tuđeg ličnog imena odnosno tzv. krađi identiteta osobe.
No, činjenica jeste kako su uvredljivi komentari zaista neprimjereni te da vrijeđaju osjećaje djevojaka, zaključuju iz policije gdje dodaju kako se veliki broj građana obratio PU vukovarsko-srijemskoj s molbom da se prozvane djevojke zaštite.
"Ovim putem želimo naglasiti kako je samozaštitno ponašanje preduslov korišćenja društvenih mreža pri čijem pristupanju trebaju postojati određene mjere opreza. Na web stranici Policijske uprave vukovarsko-srijemske vukovarsko-srijemska.policija.hr stoga smo i objavili niz korisnih savjeta, kako za mlade, tako i za roditelje čija djeca pristupaju društvenim mrežama.", kažu nam iz policije.
Prenosimo savjete roditeljima i djeci koje je objavila policija:
Savjeti roditeljima:
ukoliko vaše dijete ima otvoren profil na nekoj društvenoj mreži i vi otvorite profil na istoj mreži i budite prijatelj svom djetetu;
ako se ne znate koristiti društvenom mrežom neka vas vaše dijete pouči tome;
objasnite djeci da su osim njihovih prijatelja korisnici društvenih mreža i osobe koje mogu imati loše namjere te da stoga ne objavljuju lične podatke koji se lako mogu zlouporabiti;
budite sigurni da vaše dijete razumije osnove sigurnosti i privatnosti na internetu;
savjetujte svom djetetu da mu prijatelji budu osobe koje poznaje u stvarnom životu, odnosno, da oprezno prihvata zahtjeve za novim prijateljstvima;
povremeno zajedno s djecom prokomentarišite aktivnosti na društvenoj mreži, neka vaša djeca znaju da ste zainteresovani i za njihov virtualni život;
djeca nerijetko putem društvenih mreža igraju igrice od kojih neke mogu stvarati nerealnu sliku o stvarnim životnim situacijama (primjerice: učestalo dobijanje čipova na poker igrici može dijete podstaknuti na razne igre sreću i klađenja u stvarnom životu); prekomjerno provođenje vremena u igranju igrica i komunikaciji putem društvenih mreža može izazvati stvarnu zavisnost i bitno uticati na kvalitetu djetetova života;
na svim društvenim mrežama postoje sigurnosni mehanizmi koji služe zaštiti svih korisnika - naučite se koristiti njima; obično se pokraj svake poruke, posta, objavljene fotografije nalazi link klikom na koji možete prijaviti neprimjereni sadržaj; moderatori ili administratori mreže će razmotriti vašu primjedbu i ukloniti s mreže neprimjereni sadržaj; autor, odnosno osoba koja je objavila sporni sadržaj, neće znati ko je prijavio sporni sadržaj; takođe, na većini društvenih mreža postoji sigurnosna opcija blokiranja određenih korisnika;
Savjeti mladim korisnicima:
budi siguran/na da razumiješ osnove sigurnosti i privatnosti na internetu;
ne daj nikome svoje korisničke podatke (lozinke) - ni najboljim prijateljima ili dečku/djevojci;
slušaj savjete svojih roditelja, oni ti žele dobro, nemoj se bojati potražiti pomoć ili savjet od njih;
neka ti prijatelji na društvenim mrežama budu samo osobe koje uistinu i poznaješ u stvarnom životu;
pažljivo prihvataj nove prijatelje;
blokiraj korisnike s kojima ne želiš komunicirati;
ne čini ništa u virtualnom svijetu što ne bi učinio u stvarnom svijetu!
(Index.hr./DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook