NOVI BIZNIS ZAPADNIH KOMŠIJA

Na Jadranskom moru litar vode u restoranu košta četiri eura!

Arhiva05.06.13, 11:57h

Ugostitelj na njoj ima maržu od 250 posto, objašnjava splitski dnevnik i otvara pitanje da li to znači da su, uprkos prepolovljenom PDV-u, turistički radnici i ove godine uoči sezone povisili svoje cijene i u jelovnicima i na kartama pića

Makarska rivijera

Litar vode, i to one obične na hrvatskom primorju košta 30 kuna, što je oko 4 eura. Voda je postala veliki biznis u restoranima i kafićima turističkog dijela Hrvatske jer je svi stranci traže, a na njoj je dobra marža kao i svugdje u svijetu, prenosi Slobodna Dalmacija.

"Pođite u bilo koju zemlju Evrope pa ćete vidjeti da je cijena piva i vode jednaka. Zašto tako ne bi moglo bilo i kod nas", navode ugostitelji iz Dalmacije gdje flaša obične negazirane vode košta i do 30 kuna (blizu četiri eura) i u rangu je sa cijenom najskupljeg deserta.

Ugostitelj na njoj ima maržu od 250 posto, objašnjava splitski dnevnik i otvara pitanje da li to znači da su, uprkos prepolovljenom PDV-u, turistički radnici i ove godine uoči sezone povisili svoje cijene i u jelovnicima i na kartama pića.

"Mislim da značajnijeg poskupljenja nema. Zbog nižeg PDV-a nismo mogli da spustimo cijene jer su nam se u međuvremenu svi ostali troškovi povećali za najmanje 20 posto - od struje, vode, plina pa do svih nameta koje imamo, ali i namirnica", naveo je predsjednik dubrovačkog udruženja ugostitelja Stjepan Perić i potvrdio da je na flaširanoj vodi odlična zarada.

Da se na nekoj vodi zaradi, a na nekoj i izgubi u restoranima navodi i poznati zadarski ugostitelj Stipe Knežević koji tvrdi kako se na serviranju vode iz slavine "zapravo gubi".

"Kada gost zatraži vodu iz slavine morate ispuniti njegovu želju, poslužiti je u bokalu s ledom, servirati i čaše za vodu... a sve to zajedno na računi je - nula kuna", objasnio je Knežević.

Hrvatski ugostitelji "bezobraznim i nedopustivim" smatraju podvale nekih kolega strancima, kojima u staklenu flašu vode zapravo stavljaju vodu iz slavine i naplaćaju je kao flaširanu.

(Slobodna Dalmacija/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook