Vlada Litvanije traži pregovore s Vladom Republike Srpske (RS) o iznosu duga Fabrike glinice „Birač“ Zvornik prema AB Ukio Banci iz Litvanije koja od ove fabrike u stečajnom postupku potražuje više od 155 miliona maraka.
Pred Vladom RS-a je vrlo neizvjestan ishod rješenja cijelog problema oko Fabrike „Birač“, jer vlada Litvanije koja je članica Evropske unije, neće odustati od zaštite svojih potraživanja, odnosno Ukio Banke u koju je država Litvanije uložila stotine miliona eura.
Advokat Aleksandar Sajić, koji je opunomoćenik AB Ukio Banke iz Litvanije, izjavio je danas za banjalučki ekonomski portal „capital“, da je vlada Litvanije, putem Evropske centralne banke, u sanaciju AB UKIO banke koja je, također, u stečaju uložila više od 250 miliona eura.
Zbog toga će, dodaje on, Litvanci učiniti sve da bi zaštitili svoje interse, piše Indikator.
- Vlada Litvanije je svjesna da i Vlada RS-a ima značajna potraživanja prema Fabrici glinice "Birač" i s njom povezanim licima. Zbog toga i želi da pokuša da u nekom vidu kooperacije nađe zajedničko rješenje iz kojeg će za jednu i drugu vladu proisteći to da će šteta biti nešto manja nego što izgleda. Ne očekujemo da ćemo u cijelosti naplatiti naše potraživanje, ali s obzirom na to da je AB Ukio banka isto u stečaju i da njome više ne upravljaju raniji vlasnici, kao što ni s fabrikom "Birač" ne upravljaju raniji vlasnici, već stečajna administracija, činjenica je da će vlada Litvanije putem Centralne banke Litvanije učiniti sve da zaštiti svoje interese, rekao je Sajić.
Svoje potraživanje AB UKIO Banka, dodaje on, zasniva na ugovorima o zalogu kojima je Fabrika glinice "Birač" jamčila za obaveze svoje kćerke firme AB „Birač Europe“.
- Predmet zaloge su bila njena vlasnička prava u kompaniji Birač Europe i još jednoj kompaniji u Zvorniku „Birač Energo“. Potraživanja su proistekla iz četiri ugovora o kreditu po kojima je AB UKIO Banka plasirala daleko veći u „Birač Europe, dodaje Sajić.
Stečajni upravnik Fabrike glinice "Birač" na izvještajno - ispitnom ročištu zakazanom za 12. juni, podnijet će izvještaj o stanju u kompaniji, imovini i obavezama, te izjasniti se po podnesenim prijavama.
- S obzirom na kratak rok, svjesni smo da stečajni upravnik neće biti u mogućnosti da se izjasni po našoj prijavi, prije svega što je u ovom slučaju iznenađujuće brzo i odmah otvoren direktni stečaj bez prethodnog stečajnog postupka u kojem bi prethodni stečajni upravnik imao vremena da napravi dodatnu analizu, naveo je Sajić.
Stečajni upravnik Lazar Đurđević nije danas želio da iznosi više detalja o iznosu prijavljenih potraživanja povjerilaca Fabrike glinice "Birač" te je kratko rekao da je svoj izvještaj već predao nadležnom sudu, ali da će više informacija javnosti moći da saopći tek nakon zakazanog ročišta.
- Stečajni upravnik ima pravo da prihvati ili ospori potraživanja. Potraživanje je zasnovano na ugovorima o zalogu s jedne strane, a s druge ti krediti su plasirani u firmu koja je kćerka firme Fabrike glinice "Birač" te stoga predstavlja i povezano lice. Sve ono sa čim je uvećana imovina „Birač Europe“ samim tim je i uvećana imovina Fabrike glinice Birač. Poznavajući stečajnog upravnika Lazara Đurđevića kao odgovornog stručnjaka, nadamo se da će on odluku o svakoj prijavi pa i našoj donijeti na osnovu dokumentacije i struke, a bez uplitanja sa strane, poručuje Sajić.
Ukoliko stečajni upravnik ne prihvati ovu prijavu, Sajić kaže da će konačnu odluku o tome donijeti nadležni sud.
Imajući u vidu činjenicu da država potražuje veliki iznos od Fabrike "Birač", Sajić kaže da prema trenutno raspoloživim informacijama ta fabrika ima vrlo malo pokretne i nepokretne imovine, jer je ranije ta imovina s njom prenesena u povezana lica.
- Međutim, to ne možemo sa sigurnošću znati jer ne posjedujemo svu dokumentaciju. Ne znam ko od ostalih povjerioca ima pravo zaloge. Činjenica je da je najvrednije u Fabrici glinice "Birač" upravo osnivački ulog u „Birač Europeu“ kao odnos na koji mi polažemo razlučno pravo, ali o tome ćemo više znati na izvještajnom ročištu, dodaje Sajić.
(BLIN MAGAZIN/kr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook