Oko trideset studenata Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu iz kategorije djece šehida i poginulih boraca održali su danas mirni protest u Sarajevu zbog onemogućavanja prava na besplatni studij koji je u skladu s odlukom Vlade Kantona Sarajevo te smjenu dekana Narcisa Behlilovića.
Apsolvent Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu Muzafer Puščul izjavio je da se već sedmu godinu bori s Upravom Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu.
- Zakon o visokom obrazovanju koji se tiče djece poginulih boraca i šehida jasno kaže da je nama omogućeno besplatno školovanje koje finansira Vlada KS-a. Uprava s dekanom Narcisom Behlilovićem na čelu vrijeđa naše očeve koji su dali živote za slobodu, obrazložio je Puščul.
Dodao je da su studenti pokrenuli i tužbu protiv ovog fakulteta, ali je sutkinja Sanja Vučijak donijela presudu u korist fakulteta, jer je kako Puščul navodi „ona supruga profesora s univerziteta u Sarajevu Branka Vučijaka što predstavlja sukob interesa“.
Puščul je još naveo da je mirni protest studenata podržao prosvjetni inspektor Kenan Vehabović i bivši ministar obrazovanja, nauke i mladih KS-a Damir Marjanović.
- Na ovom fakultetu zakoni Vlade KS-a ne vrijede te je naš zahtjev vrlo jasan, a to je smjena uprave ovog fakulteta. Ovo nije privatna ustanova, već javna, zaključio je Puščul.
Sekretarica Organizacije porodice šehida i poginulih boraca Novo Sarajevo Naima Macanović je kazala da je razlog okupljanja ponižavanje i vrijeđanje studenata od dekana i Uprave fakulteta te vrijeđanje djece šehida i poginulih boraca koji su branili državu BiH i omogućili im da u miru steknu diplome.
- Tražimo smjenu dekana Elektrotehničkog fakulteta jer je uvrijedio djecu šehida i poginulih boraca ovog fakulteta i tražimo smjenu Uprave koja ga nije spriječila u toj nakani, kazala je Macanović.
Ona je dodala da besplatno školovanje treba omogućiti djeci šehida i poginulih boraca, jer ako strani državljani imaju besplatno školovanje, onda to zaslužuju i djeca šehida i poginulih boraca.
S druge strane, dekan Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu Narcis Behlilović izjavio je da su protesti pokušaj da se aktuelizira neriješeni problem studenata iz boračke populacije.
- Prema aktuelnom zakonskom okviru, KS je omogućio besplatno školovanje kategoriji djece šehida i poginulih boraca te će naknadu troškova osigurati onaj ko je donio taj zakon. Početkom godine održan je sastanak predstavnika fakulteta, predstavnika Ministarstva za finansije KS-a, Ministarstva za boračka pitanja KS-a, Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS-a s predstavnicima boračkih udruženja te se dogovorili da studenti koji konzumiraju ta prava ne trebaju biti oštećeni i potrebno je da uplate sredstva za nastavak školovanja, a ta sredstva će biti refundirana po osnovu rebalansa budžeta KS-a u skladu s pravima, obrazložio je dekan Behlilović.
Dodao je da Elektrotehnički fakultet u Sarajevu pohađa oko 90 studenata iz te kategore, 30 redovnih studenata koji uredno izvršavaju obaveze i oslobođeni su plaćanja školovanja koje iznosi oko 130 KM, ali trošak školovanja 60 samofinansirajućih studenata, gdje školarina iznosi oko 1.800 KM, fakultet na može podnijeti.
- Dešavanja s budžetom KS-a uslovili su da je Ministarstvo za boračka pitanja i Ministarstvo finansija KS-a za manje od 10 posto studenata uplatilo sredstva za refundiranje troškova školovanja, ali za ostale studente to nije urađeno, naglasio je Behlilović.
Istaknuo je da je Elektrotehnički fakultet u Sarajevu dobio međunarodno priznati certifikat da su njegovi nastavni planovi i programi usklađeni s evropskim standardima te da zbog toga ne može kvalitet nastave srozati na niži nivo.
- Grupa od devet studenata, predvođena Muzaferom Puščulom je 2009. godine tužila fakultet za naplaćivanje školarine. Općinski sud u Sarajevu je 2011. presudio da Elektrotehnički fakultet nije narušio zakon, već da oni koji su trebali osigurati sredstva, to nisu uradili. Od tih devet studenata, pet ih je diplomiralo. Puščul se na ovaj fakultet upisao 2003. godine kao samofinansirajući student te troškove njegovog školovanja koji iznose ukupno 7.000 KM mi ne možemo plaćati, zaključio je Behlilović.
Vezano za vrijeđanje, dekan Behlilović je rekao da u obrazovanju radi oko 40 godina i nikada u životu nije uvrijedio studenta.
(FENA/kr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook