FOTO/ VIKEND HRONIKA ZA LAGANO OPUŠTANJE

Putovanje kroz tajne neistraženih meksičkih piramida...

Arhiva01.06.13, 12:08h

Arheologinja je, nakon pronalaska tunela, izjavila: “Nisu mi dali sredstva da istražujem ove tunele, nemam radnu snagu za to. Zatvorićemo ovaj prolaz.” I, tako je i bilo. Da nema Don Thomasa niko ne bi znao da postoji ulaz u unutrašnje prolaze piramide... Kroz tajne neistraženig piramida dalekog Meksika vodi vas prof. Semir Osmanagić stvarna visina velike San Felipe piramide je više od 70 metara što je stavlja uz bok s najvećom meksičkom piramidom u Teotihuacanu
Semir Osmanagić u posjeti meksičkim piramidama

U gradu piramida u meksičkoj državi Michoacan...

Piše: prof. Semir OSMANAGIĆ

Na istoku meksičke države Michoacan (Mičoakan), 12 km od mjesta Zitacuaro lociran je kompleks piramida Zirahuato - San Felipe Alzati. Posjetio sam ga 27. maja 2013. Manji dio kompleksa je ograđen s info-kućicom na ulazu. Nacionalni Institut antropologije i historije iz Meksiko Sitija upravlja ovom arheološkom lokacijom. Dan sam proveo s Don Thomasom koji već 25 godina čuva ovu lokaciju.

Službeni podaci koji se mogu pročitati na samoj lokaciji govore o slijedećem:

- Ova oblast meksičkog teritorija bila je naseljena Purepecha kulturom, koja je bila u sukobu sa kulturom Mexica. Na lokaciji San Felipe piramida vidi se “prisutnost” kulture Taruscos koji su bili u savezništvu s Purepechima i vojnički su pokrivali ovu strateški važnu graničnu oblast. Odavde je kontoliran pristup dolini Zitacuaro. Prema arheolozima svrha piramida bila je “odbrana teritorija”.
- Period kada je kompleks bio naseljen: kasni post-klasični 1200-1500 AD
- Novija arheološka istraživanja upućuju na prisutnost kulture Otomi i period 800-1200 AD. To je vjerovatno bilo mjesto raskršća trgovačkih puteva u centralnom Meksiku, a svrha piramida “nadgledanje ovog važnog raskršća”.
- Lokacija je izgrađena i djelomično se naslanja na planinu Zirahuato.

San Thomas mi je pokazao jedan od zidova na četvrtoj terasi od vrha najveće piramide gdje se nalazio kameni blok s uklesanim simbolima. Kada ga je arheologinja prošle godine uklonila, iza je pronašla još jedan blok s uklesanim licem. Nakon što je i njega uklonila pronašla je ulaz u unutrašnji prolaz koji se vertikalno spušta prema dole. Kombinacijom ogledala i konopaca ustanovila je da ovaj prolaz ide do dna piramide, odnosno do dna doline više od 40 metara naniže. S obzirom da od ovog dijela piramide do vrha ima jos tridesetak metara, lako se može izračunati i originalna visina piramide.

Arheologinja je, nakon pronalaska tunela, izjavila: “Nisu mi dali sredstva da istražujem ove tunele, nemam radnu snagu za to. Zatvorićemo ovaj prolaz.” I, tako je i bilo. Da nema Don Thomasa niko ne bi znao da postoji ulaz u unutrašnje prolaze piramide. Nezainteresirani arheolozi nemaju namjeru istraživati dalje, jer im “sredstva nisu odobrena”. Ali, nažalost imaju monopol na istraživanje kulturnog blaga i ne dozvoljavaju drugima pristup.

Semir Osmanagić u posjeti meksičkim piramidama

Don Thomas već 25 godina čuva kompleks na kojem osjeća “potpuni mir i spokojstvo”

Dva speleologa i osnovna oprema bili bi dovoljni da se istraži ovaj prolaz. Spuštanje niz konopac do dna piramide vjerovatno bi otkrio postojanje drugih tunela koji se vežu na ovaj. Don Thomas govori kako je nedavni požar pomogao da se shvati da se ispod manjih uzvišenja u okolini nalaze kamene gomile koje su nekada tvorile i druge piramidalne objekte.

Semir Osmanagić u posjeti meksičkim piramidama

Stvarna visina velike San Felipe piramide je više od 70 metara, što je stavlja uz bok s najvećom meksičkom piramidom u Teotihuacanu.

Semir Osmanagić u posjeti meksičkim piramidama

Posmatram dolinu: daleko ispod nas su četvrtaste uzvisine na kojima danas farmeri uzgajaju poljoprivredne kulture. Geometrijska pravilnost upućuju da je riječ o dijelu piramidalnog kompleksa. Svi objekti startaju s nivoa doline. Najveća piramida je djelomično rekonstruisana pri samom vrhu. Međutim, gomile kamenja se spuštaju sve do dna doline. Visina je barem 70 metara. To ovu piramidu stavlja uz bok najvećoj piramidi na meksičkom tlu: Piramidi sunca u Teotihuacanu (74 metra). 

Ovaj kompleks definitivno nije izgrađen na prirodnom uzvišenju niti na planini. Njegove dimenzije su kolosalne, ali je vremenom prekrivan zemljom i vegetacijom tako da se čini da je djelomično građen na prirodnim uzvisinama. Kasnije kulture su tu dodavale svoje objekte koji zbunjuju arheologe danas.

Očigledno da je gotovo sve što zvanična arheologija tvrdi za ovu lokaciju – pogrešno.

Ovo je kompleks piramida koji daleko premašuje po svom značaju minorna plemena koja su došla hiljadama godina nakon njegove gradnje. Objekti su građeni od dna doline, a ne na prirodnim uzvišenjima. Njihova funkcija nema nikakve veze s osmatračnicama ili utvrdama.

Sve piramide na ovoj lokaciji su četverostrane i sve stranice su orijentirane prema stranama svijeta. Kompas nepogrešivo pokazuje pravilnu orijentaciju. To odmah upućuje da su graditelji bili svjesni dviju karakteristika piramida: piramide kao najmoćnijeg geometrijskog oblika kada je riječ o generiranju i amplifikaciji energija, te orijentaciji sjever-jug, istok-zapad koja inicira energetske tokove unutar piramida.

Na ovaj način se otvara pitanje i svrhe piramida. Ako mjerenja pokažu prisutnost istih frekvencija kao na Bosanskoj piramidi Sunca, onda će biti jasno da je riječ o još jednoj kompleksnoj energetskoj mašini, potpuno zanemarivanoj od strane zvanične meksičke nauke.

Moji prijedlozi su jasni: donijeti zakon, otkupiti zemljište na kojem farmeri uzgajaju poljoprivredne kulture na piramidama te ih pri tome uništavaju, provesti energetska mjerenja, istražiti tunelske prolaze i promovirati ovu lokaciju kao turistički dragulj.

Taj lijepi majski dan nije bilo turista u posjeti ovoj atraktivnoj, ali zaboravljenoj lokaciji.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook