GRUPA EPISKOPA BRANILA BLUDNOG KAČAVENDU PRED SINODOM SPC

'Vasilija ne treba kažnjavati jer nas je bogato nagrađivao'

Arhiva31.05.13, 07:56h

Kako “Blic” saznaje, razmatranje tačke dnevnog reda - vladika Vasilije (75) - krenulo je prijedlogom znatno strožim po ovog episkopa. Odbor je Saboru na usvajanje proslijedio mjere: razriješiti, udaljiti sa prostora eparhije i zabraniti činodejstvovanje. Ali tada je grupa episkopa stala u zaštitu Kačavende

Vasilije Kačavenda novaUkoliko vladiku Vasilija (Kačavendu) osudi država za sporove koji se protiv njega vode, tada će biti upućen i na Crkveni sud, saznaje “Blic”. Ovaj stav je i najviše što je, osim razrješenja vladike zvorničko-tuzlanskog Vasilija, moglo da se izdejstvuje na prekjučerašnjem zasjedanju Sabora protiv episkopa sklonog bludu, u čije se snimke nemonaških radnji uvjerio i Sinod.

Episkop Vasilije, odlukom crkvene skupštine, konačno i trajno razriješen je dužnosti upravljanja Eparhijom zvorničko-tuzlanskom. Njemu je ostao čin vladike, ali trajnim razrješenjem on nema više pravo ni na jednu funkciju, niti aktivnost u eparhiji.

Rasprava vladika

Kako “Blic” saznaje, razmatranje tačke dnevnog reda - vladika Vasilije (75) - krenulo je prijedlogom znatno strožim po ovog episkopa. Odbor je Saboru na usvajanje proslijedio mjere: razriješiti, udaljiti sa prostora eparhije i zabraniti činodejstvovanje. Ali tada je grupa episkopa stala u zaštitu Kačavende.

- Vasilija ne treba kažnjavati jer nas je bogato nagrađivao - bio je argument vladike banatskog Nikanora.

Vladika bački Irinej bio je konkretniji - ustao je u odbranu i bio protiv daljeg procesuiranja Kačavende tvrdnjama da su svi navodi koji se iznose protiv bivšeg episkopa neprovjereni.

Vladika bački doveo je u pitanje ne samo pisana svjedočenja o Vasilijevom bludu koja su dostavljena Sinodu, već i vjerodostojnost snimaka na kojima je Kačavenda u zabranjenoj raboti sa mladićem.
 
- To nije dokazano - tvrdio je Irinej bački.
 
Zasjedanje se polako razvodnjavalo, a tome je doprinijela i činjenica da za zabranu bogosluženja episkop mora prvo na sud koji bi to odlučio. Vladike koje su bile za strože mjere protiv Kačavende i njegovo upućivanje na sud polako su ostajale u manjini.

Za strože mjere protiv episkopa o čijim nečasnim radnjama govori oko četrdesetak svjedočenja, ali i video snimci, najsnažnije se zalagao vladika budimljansko-nikšićki Joanikije. On je insistirao na tome da se razriješeni vladika pošalje i na Crkveni sud.

Većina na Saboru je, međutim, počela da insistira na tome da je “Sabor sud”, a vladika Vasilije “osuđen time što je trajno razriješen”.
 
Sinod će odlučiti gdje će Kačavenda, ali već sada nije isključeno da će ispuniti želju Kačavende da to bude neki od manastira u eparhiji koju je vodio. Vasilije bi volio u manastir Pet jezera. Dio vladika smatra da se ne smije dopustiti da ostane u eparhiji jer bi to značilo da će indirektno i dalje njome upravljati i da bi već na ovom saboru trebalo imenovati novog vladiku umjesto da ostane do sljedećeg zasedanja administrator episkop banjalučki Jefrem.
 
Slučaj vladike Vasilija i preblage sankcije nesumnjivo su dodatno učvrstile klan koji se najčešće u javnosti naziva bosanskim, piše Blic.

Zloupotrebom do obljube
 
Bivši episkop Vasilije Kačavenda mogao bi da odgovara pred sudom za krivično djelo obljuba zloupotrebom položaja, predviđeno članom 196 Krivičnog zakona Republike Srpske, pošto se djelo dogodilo u Bijeljini. Predviđena kazna za ovo djelo je do tri godine zatvora. Uslov je da tužioci dokažu da je Kačavenda imao odnose sa mladićima koji su mu bili podređeni ili na bilo koji način zavisni od njega.

- Moralo bi tačno da se utvrdi kakav je njihov odnos bio, u smislu nadređenosti i zavisnosti. Da dokažu da je mogao da im nanese štetu u slučaju da su ga odbili, da oni to nisu htjeli, da su praktično bili ucijenjeni, da navedu niz okolnosti koje dokazuju da nisu imali izbora. To je situacija u kojoj je umjesto pištolja - nečiji položaj - kaže advokat Slobodan Šoškić.

Branislav Tapušković, advokat, smatra, međutim, da bi Crkva morala prvo da razriješi cijelu tu situaciju, prije nego što dođe u civilni sud i da se o cijelom slučaju prvo po kanonima izjasni Crkveni sud.

(Blic.rs, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook