SONJA BISERKO NAKON HAŠKOG OPROSTA ZA STANIŠIĆA I SIMATOVIĆA

Iz presude proističe da se BiH sama raspala, a da su bosanski Srbi zločine činili bez ikakve podrške sa strane

Arhiva30.05.13, 19:40h

Ovdje se očigledno radi o tome da se politički kontekst promijenio i da je oslobađajuća presuda imala i neke druge razloge, ocijenila je Sonja Biserko

Sonja Biserko novaOslobađajuća presuda Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću je šokantna i iznenađujuća ze sve one koji iole imaju uvida šta se dešavalo pred Haškim tribunalom (ICTY), ali i onog šta se dešavalo u Srbiji svih ratnih godina, izjavila je za Agenciju FENA Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora Srbije.

- Meni se čini da se radi o nekavoj izlaznoj strategiji gdje su sve države, ili dvije države amnestirane od odgovornosti - kazala je Biserko, komentirajući upit u vezi s oslobađajućom presudom koju je Pretresno vijeće ICTY-a izreklo bivšem šefu Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije Jovici Stanišiću i njegovom pomoćniku Franku Simatoviću.

Biserko smatra da je sve to zajedno na "staklenim nogama" s obzirom na to da su na suđenju Slobodanu Miloševiću, koje je najtemeljnije, prikazani mnogi dokazi i mnogi materijali koji terete ovu dvojicu.

- Ovdje se očigledno radi o tome da se politički kontekst promijenio i da je oslobađajuća presuda imala i neke druge razloge - ocijenila je ona, navodeći da iz svega proistječe "da se BiH sama od sebe raspala, te da su bosanski Srbi, koji su u to najviše implicirani i počinili najviše zločina, to činili bez ikakve podrške sa strane".

Dodala je da pritom međunarodna zajednica nije našla rješenje za BiH kao takvu i da je to ostalo nekako otvoreno pitanje i dan danas.

- ICTY je sada Srbiju amnestirao i sama Srbija će sada, pošto je uvijek tvrdila da nije bila u ratu, drugačije se ponašati u odnosu na pomirenje u regionu i tranzicionu pravdu - navodi Biserko.

Istovremeno, izražava bojazan da bi taj dijalog unutar Srbije, u kojoj ima više od 400.000 veterana, mogao izostati, te se pita - gdje su oni ratovali, uz zaključak da odgovornost Srbije u tom pogledu postoji.

Biserko, nadalje navodi, da sudska pravda ili istina nije jedina te da je u tom kontekstu veoma važno naslijeđe ICTY-a koje može biti izvor za buduće istraživače koji će tumačiti sve ono što se dešavalo i pred ICTY-om i "na terenu".

- Prema tome istina će izaći na vidjelo, međutim, vrlo je neobično da se na taj način završava rad ICTY-a - precizirala je Biserko, uz ocjenu da je to nepovoljan ishod za odnose u samom regionu i to, ne samo za žrtve, nego i uopće za državu BiH.

(FENA/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook