Grupa kineskih naučnika tvrdi da mijenjanjem serotonina u krvi može uzrokovati da ženke miševa preferiraju i njuškaju genitalije drugih ženki miševa.
Nakon što je istraživanje Gallupa nedavno pokazalo da 47 osoba u Americi vjeruje da je seksualna orijentacija urođena osobina ljudi, kineski naučnici su na primjeru životinja, odnosno miševa, pokušali dokazati tačnost takvih tvrdnji.
Prema mišljenju kineskih naučnika, seksualna skolonost može se mijenjati pod utjecajem manipuliranja gena i hormona.
Tako su profesori na čelu sa Shashom Zhang na kineskom Univerzitetu u Pekingu, u saradnji sa istraživačima na Harvard univerzitetu, odgajali određene ženke miševa koje nisu imale serotonin ili određene neurone koji proizvode serotonin u dijelovima mozga miševa. Nakon toga su uporedili njihovo ponašanje sa ponašanjem običnih miševa.
Na kraju istraživanja, ženka miš sa mutacijama je pokazala izrazite simpatije prema ženkama miševima njuškanjem njihove glave i genitalija.
Također, ženke miševi su pokazale snažne simpatije prema miševima ženkama koje su pratili mnogo duže nego muške miševe.
Kineski profesori su zaključili da je nedostatak nekih neurona kod miševa koji proizvode serotonin izazvao promjenu seksualne sklonosti što je pokazalo jasnu ulogu serotonina u regulisanju seksualne sklonosti.
Profesori koji su radili na ovom istraživanju na kraju su kazali da su svjesni da će rezultat njihovog istraživanja izazvati mnoge diskusije o moralu i etici istakavši kako je nauka ipak imperativ.
(Anadolija/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook