U njenom jučerašnjem dijelu saslušan je Budimir.
Trebalo bi da na osnovu transkripta tog saslušanja i ostalih dokumenata, danas formira zaključke i u formi prijedloga ih uputi na izjašnjavanje Predstavničkom domu.
Jučer su sjednicu demonstrativno napustila tri člana Komisije - Irfan Ajanović (Stranka demokratske akcije), Ivica Juričić (Narodna stranka "Radom za boljitak") i Željko Asić, kadar Budimirove nedavno formiranje Stranke pravde i pomirenja. Objasnili su da ne žele dalje učestvovati jer Komisija nema utvrđene kriterije na osnovu kojih bi mogla procjenjivati da li je Budimir (ne) dostojan. Većina njenih članova, kako je naglasio Ajanović, uprkos tome želi predložiti unaprijed pripremljene zaključke s ciljem da Budimir, u konačnici, u Predstavničkom domu bude proglašen nedostojnim. Po Ajanovićevim riječima, daljni scenario će u tom slučaju biti zahtjev dvotrećinske većine iz Parlamenta za smjenu predsjednika FBiH odnosno obraćanje Ustavnom sudu.
Irfan Ajanović je predlagao da djelovanje ove komisije bude obustavljeno do završetka sudskih postupaka vezanih za Budimirov slučaj. S tim se nije složila većina, pet članova "iz najnovije parlamentarne većine u kojoj je i Stranka za Bosnu i Hercegovinu ili ono što je od nje ostalo", kako se izrazio Ajanović.
Predsjednik Komisije Mirnes Alagić (Stranka za Bosnu i Hercegovinu) nije želio komentirati novinarima Ajanovićeve tvrdnje već su on i drugi članovi ustvrdili da Komisija s preostalih pet kadrova ima puni kapacitet da nastavi danas rad i u slučaju daljnjeg odsustva trojice kolega.
Jučer je Budimir pred članovima Komisije izjavio kako smatra da nije prekršio zakon i ovlasti kada je donosio odluke o pomilovanju osuđenika. Rekao je i da nije imao upozorenja iz Ministarstva pravde FBiH da je u tome kršio propise niti je imao zvanične primjedbe dvojice potpredsjednika FBiH na izrečena pomilovanja. Ipak, o tome da li je kršio propise i ovlasti, ne mogu odlučivati ni on ni Komisija, dodao je.
Kazao je i da je prije mjesec dana hapšen "kao najgori kriminalac", uz nepoštivanje institucije koju zastupa, a da su članovi ove komisije postupali prema njemu korektno.
Komisija, čiji su članovi iz političkih stranaka koje participiraju u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta, a zadatak joj je da ispita je li Budimir dostojan visoke aktuelne funkcije, formirana je u tom Domu nakon Budimirovog hapšenja 26. aprila u Sarajevu.
On je uhapšen pod sumnjom da je nekim odlukama o pomilovanjima prekršio zakon i zloupotrijebio ovlasti. Iz pritvora u Mostaru je pušten 24. maja ubrzo po odluci Ustavnog suda BiH iz koje proizilazi da su mu pritvaranjem povrijeđena prava zagarantirana Ustavom. Odmah po ukidanju pritvora, Tužilaštvo je najavilo žalbu i "slučaj Budimir", kako je neoficijelno nazvan u javnosti, još je u toku.
(FENA/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook