Američki dužnosnici iz ministarstva obrane ističu kako su planovi i nacrti za izradu dvadesetak velikih oružanih sistema pali u ruke Kine. U tajnom izvještaju ističe se kako su ukradeni nacrti za najnaprednija oružja i sustave kao što su helikopter Black Hawk i borbeni brod Littoral, prenosi Advance.hr.
Do izvještaja je dospio američki list The Washington Post u kojem se ističe kako Kinezi danas imaju svo potrebno znanje za emulaciju nekih od najnapredenijih Pentagonovih projekata.
"Ovdje govorimo o milijardama dolara borbene prednosti za Kinu", rekao je jedan visoki vojni dužnosnik, koji je želio ostati anoniman, u razgovoru za The Washington Post. "Upravo su si uštedili 25 godina istraživanja i razvoja", rekao je. "Dužnosnici Pentagona najčešće ni ne znaju da su njihovi računarski sistem hakirani dok im FBI ne pokuca na vrata", istaknuo je.
Kina, očekivano, sve ove optužbe već godinama odbacuje, no mnoge informacije govore kako kineski hakeri postaju sve bolji, a američke institucije i korporacije sve češće postaju žrtve. 2007. američke službe potvrdile su kako su se kineski hakeri domogli nacrta za vojni zrakoplov F-35 - najskuplji vojni program koji je ikada pokrenut. No, najnovije informacije koje prenosi The Washington Post otkrivaju kako je "ukradeno" i znatno više - uključujući i nacrte za napredne Patriot sustave, kao i vojni anti-balistički program i još mnogo toga.
"Ove informacije im omogućavaju da prouče naše borbene sisteme te bi ih na temelju tog znanja mogli i onesposobiti", rekao je direktor organizacije Straus Military Reform Project, Winslow T. Wheeler.
"Ako su ušli u naš osnovni algoritam za rakete onda bi netko trebao izvaditi komad praznog papira i početi dizajnirati sve iz početka", rekao je.
Američka kompanija za sigurnost "Mandiant" objavila je izvještaj u kojem se ističe kako je Kina organizirala "elitnu skupinu cyber ratnika čiji je cilj napadati američke računarske sisteme i vršiti špijunažu za kinesku vojsku".
Kina odbacuje optužbe i proziva SAD
Dnevni list kineske narodnooslobodilačke vojske ističe u tekstu koji je objavljen početkom ovog mjeseca kako su američke optužbe "drsko uplitanje u kineska unutrašnja pitanja".
"Promocijom teorije da je 'Kina vojna opasnost' sije se sjeme nesloge između Kine i drugih zemalja, naročito kada je riječ o susjednim zemljama. Time se želi zauzdati Kinu i još profitirati od toga", stoji u kineskom komentaru koji je objavljen i na stranicama kineskog ministarstva obrane. "SAD glasno govori o navodnoj kineskoj vojnoj opasnosti kako bi promovirali domaće interesne skupine kao što su prodavači oružja", navodi se.
"Kao što svi znamo, SAD su pravo 'hakersko carstvo' i imaju veliku špijunsku mrežu", ističe se u Narodnom listu (People's Daily) - koji je zapravo direktan izvor od strane Kineske Komunističke Partije. Članak je objavljen pod imenom "Zhong Sheng" (Glas Kine) - ističe se: "SAD posljednjih godina ojačava svoju mrežu političke subverzije protiv drugih zemalja. Cyber oružje je strašnije od nuklearnog oružja. Nastoje uspostaviti vojnu hegemoniju nad internetom na način da blate druge zemlje - to je pogrešan put koji će u konačnici dovesti do toga da će upucati sami sebe u nogu".
(Advance.hr./DEPO/BLIN/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook