Sprovedena početkom godine među školskom djecom, uzrasta od osam do 12 godina, anketa otkriva da djeca ne piju dovoljno vode, konzumiraju previše začina i raznih industrijskih preliva, ne umiju da prepoznaju većinu voća i povrća i ne znaju porijeklo pojedinih namirnica.
Tokom obroka, gotovo svako četvrto dijete pije sok ili neko gazirano piće. Svega 20 odsto ispitanika je reklo da nikada ne dodaje so ili šećer u jelo, dok 10 odsto njih uvijek dodaje jelu kečap ili neki sos na bazi majoneze.
Djeca uglavnom lako prepoznaju kruške, lubenice i šargarepu, ali zato 87 odsto njih "nema pojma" kako izgleda cvekla. Svako treće dijete ne zna ni šta je praziluk, tikvica ili artičoka.
Jedna četvrtina ispitanika ne zna da se prženi krompirići i čips prave od krompira. Blizu 40 odsto njih ne zna porijeklo namirnica poput šunke, hamburgera ili špageta.
Francusko udruženja ljekara (ASEF) savjetuje roditeljima da za vrijeme obroka djeci zamijene sokove vodom i da povećaju unos voća i povrća, bogatih vitaminima i mineralima. Oni im, takodje, preporučuju da ograniče slatkiše, a povećaju konzumiranje ribe na uštrb mesa i da obroke što više sami kuhaju umjesto da koriste industrijski pripremljena jela.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook