JELKO KACIN

Amandman Doris Pack je odbijen, ali BiH nema nijedan razlog da slavi

Arhiva23.05.13, 14:25h

Značajno da je EP odbacio amandman Doris Pack, jer to nije u njegovoj nadležnosti, rekao je Kacin za AA

jelko kacin fles


Izvjestilac Evropskog parlamenta (EP) za zapadni Balkan Jelko Kacin potvrdio je danas za agenciju Anadolija (AA) da je Evropski parlament na današnjem glasanju odbio amadnman 7 zastupnice Doris Pak kojima se tražila suspenzija Bosne i Hercegovine iz Vijeća Evrope, suspenzija finansijske pomoći Evropske unije (EU) iz IPA fondova i da se od primjene obustavi privremeni sporazum o trgovini BiH i EU.

Članovi Evropskog parlamenta (EP) su na današnjoj sjednici u Strazburu, ipak, usvojili Rezoluciju EP o napretku BiH.

''U ovom konkretnom slučaju tih glasova ''za'' je bilo više od 200, što govori da je veliki dio članova EP stvarno zabrinut zbog situacije u BiH i da ne razumije kakvi mehanizmi se moraju koristiti u tom pravcu. Nemam nikakvih razloga da bilo ko u Bosni danas slavi. To je pravi trenutak kada se treba zapitati zašto je to tako bilo'', rekao je Kacin za AA, te dodao:

''Mi u ime EP možemo reći nas zabrinjava da je gospođa koja je toliko iskusna u EP došla sa takvim amandmanom. Možemo se upitati ko je želio da na takav način da posljednje upozorenje BiH? Ali, isto tako je značajno da je EP odbacio amandman Doris Pack, jer to nije u njegovoj nadležnosti. To bi bilo miješanje u nadležnost Vijeća Evrope. To bi bila poruka da ne razumijemo mehanizme koje imamo na raspolaganju i mehanizme Vijeća Evrope. To je posljednji mehanizam kojeg imamo na raspolaganju za to da se uspostavi neki normalan Ustav u BiH''.

Na pitanje da li iza inicijative Doris Pack stoje strukture bh. entiteta Republika Srpska (RS), s obzirom na određene kontakte Pack i vrha RS, Kacin je rekao kako se ''ne želi baviti tim špekulacijama''.

''Ne bih tražio izdajicu... Treba postaviti elementarno pitanje ko je u ovom momentu dio rješenja za BiH i ko je problem. Tako treba postaviti pitanje. Samo svi zajedno u slučaju da govore jednim jezikom i da krenu u promjene mogu nešto napraviti za sebe i svoju zemlji. Svi znamo da je politička situacija nikakva. Ljudi su nezadovoljni sa političarima u BiH'', istakao je on.

EP, dodao je, nije usvojio nikakve preporuke što dalje sa BiH.

''EP je, pak, poslao snažnu poruku i sada slijedi samo zapitkivanje BiH, kako u politici, tako i u javnost'', pojasnio je.

EP je poručio da je BiH i dalje daleko od zadovoljavanja uvjeta koji su potrebni da bi na snagu stupio Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SAA).

Nakon što su odbijeni amandmani Pakove, EP je prihvatio raniji tekst rezolucije o stanju u BiH s još osam pratećih amandmana.

(Anadolija/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook