NEVJEROVATNO UNIŠTAVANJE KANCERA

Revolucionarno liječenje: HIV ubija ćelije raka!

Arhiva22.05.13, 20:48h

Ukrštanjem T-ćelija s virusom humane imunodeficijencije američki naučnici uspjeli da unište kancer

virus protiv raka

Doktori s Univerziteta u Pensilvaniji, predvođeni dr Karlom Džunom, uklanjanjem klase imunoloških ćelija poznatih kao T-ćelije iz krvi pacijenata i njihovim ukrštanjem s virusom humane imunodeficijencije (HIV) uspjeli su da se izbore s rakom.

Naime, ovako modifikovan virus HIV ubrizgava se u organizam pacijenta, što dovodi do toga da imunološki sistem direktno napada ćelije kancera. Na ovaj način ćelije se efikasno ubijaju i na kraju dolazi do potpunog iskorevanja bolesti, prenosi Kurir.

Ovakav postupak liječenja pokazao se kao vrlo efektivan kod sedmogodišnjeg dječaka oboljelog od leukemije, pa ga sada mnogi naučnici nazivaju čudom od tretmana. Iako još nije dovoljno ispitan, doktori ga preporučuju pacijentima koji nisu imali uspjeha s drugim vrstama liječenja.

Utvrđeno je da genetski modifikovan HIV ne izaziva sidu, ali još nije dokazano da li će nakon određenog vremena napadati i druge ćelije osim ćelija raka. Opasnost od ovog je trenutno glavna tema daljih ispitivanja, uzimajući u obzir da modifikovane T-ćelije ostaju vječno u čovjeku i ne mogu biti odstranjene.

Otkako dospiju u organizam, one se neprestano umnožavaju u potrazi za ćelijama raka koje bi uništile. Drugim riječima, ove ćelije su u vječitoj borbi, čak i po izlječenju od raka. Strah je da će se zbog toga s vremenom biti i drugih posljedica, i to trajnih. Kao što je poznato, do danas nije pronađen nikakav tretman koji dovodi do trajnog odstranjivanja kancera.

Polovina pacijenata izliječena

Eksperimenti su pokazali da 50 odsto pacijenata pozitivno reaguje na ovu vrstu liječenja, bar u ovom trenutku. Još se ne zna kako će se ova modifikacija HIV i T-ćelija pokazati nakon dužeg vremenskog perioda. Neophodno je pratiti stanje oboljelih kako bi se utvrdilo da li se kancer vraća ili ne.

Proces liječenja

1. Krv oboljelih propušta se kroz mašinu koja izdvaja T-ćelije

2. T-ćelije se zaraze HIV virusom, a zatim im se dodaju geni koji prepoznaju ćelije raka

3. Hemoterapijom se ubijaju preostale T-ćelije u organizmu pacijenta

4. Pacijentu se daju modifikovane T-ćelije

5. Nekoliko nedjelja pacijent ima simptome nalik gripu, što znači da se ćelije raka povlače i nestaju

6. Poslije šest mjeseci rak se i dalje povlači

(Kurir/DEPO/BLIN/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook