PROCURILA NAJČUVANIJA TAJNA SAD-A

Svake godine 10.700 prijavljenih homoseksualnih silovanja u vojsci!

Arhiva22.05.13, 15:59h

Visokorangirani vojni djelatnik Brian Lewis i predstavnici ženskih žrtava silovanja u vojsci svjedočili su pred Komisijom oružanih snaga pri američkom Senatu o alarmantnim podacima. Lewis je tako posvjedočio kako je 'silovan od strane nadređenog, te mu je zapovjeđeno kako slučaj ne smije prijaviti'

gay vojnici

Nevjerojatan trend u američkoj vojsci sve češće izlazi u medije i Pentagon u posljednje vrijeme ima velike probleme u suočavanju i zataškavanju takvih informacija. Riječ je o silovanjima kojih je samo u 2010. zabilježeno u čak 10.700 slučajeva.

Silovanja zataškavana, žrtve izbacivane iz vojske

Visokorangirani vojni djelatnik Brian Lewis i predstavnici ženskih žrtava silovanja u vojsci svjedočili su pred Komisijom oružanih snaga pri američkom Senatu o alarmantnim podacima. Lewis je tako posvjedočio kako je 'silovan od strane nadređenog, te mu je zapovjeđeno kako slučaj ne smije prijaviti'. Kasnije je, da bi se onemogućilo bilo kakvo predomišljanje, dijagnosticiran 'poremećajem ličnosti', te je izbačen iz vojske.

'Demonstrirao sam kako su muškarci sve češće žrtve u vojsci. Predrasude marginaliziraju muška silovanja s porukom da muškarci ne mogu biti silovani', istakao je Lewis. Dodao je da su silovanja homoseksualne prirode i muška eksploatacija najčuvanija vojna tajna, a dodatna sreća je što većina muškaraca zbog sramote takve napade ne prijavljuje.

Homoseksualna silovanja postaju trend

Tako se pogledom u ovu internu statistiku došlo do šokantne brojke od čak 10.700 silovanja samo u 2010. godini u sektorima vojnika, marinaca i pilota. Kako silovanje u vojsci nije u potpunosti specificirano, radi se o 'seksualnim napadima' koji po definiciji označavaju 'namjeran pristup drugoj osobi radi neželjenog jednostranog seksualnog čina putem sile ili prijetnje'.

The Washington Times nastavlja s podacima kako predviđanja Ministarstva obrane sežu do stvarne brojke od čak 19.000 seksualnih napada godišnje uz 17% prijava. Dodano je i kako je prije par godina čak 8.600 prijava došlo od strane žena (što je čak 4% svih žena u vojsci), a preko 10.000 od strane muških vojnika i na taj način vidimo trend homoseksualnih silovanja koji je nevjerojatan.

'Prisilne masturbacije i penetracije predmeta se ne računaju'

Lewis je apostrofirao upravo mušku seksualnu prisilu putem analnog ili oralnog seksa kao najbitniju, ne umanjujući napade na kolegice - već isključivo kao nedovoljno artikuliranu u javnosti. Dodao je kako bi 'neželjene masturbacije, penetracije predmeta i ekstremiteta te slični nasrtaji također morali biti uključeni u statistiku'. Ukoliko sagledamo brojku od 10.000+ muških žrtava kao svega 17%, onda je konačna brojka od 60.000+ govori o čak 5% svih vojnih dužnosnika kao žrtvama silovanja.

Ukoliko je to istinita brojka onda se već može govoriti o društvenom poremećaju ili nuspojavi koja više nije slučajna niti 'igra brojki' već trend koji se iz nekog razloga rapidno širi. Stručnjaci vjeruju da je za sve kriva politika 'ne pitaj, ne pričaj', vezana uz homoseksualne vojnike - koja je očigledno krivac i za silovanja. Najhrabriji navode kako upravo homoseksualci sve više teže vojsci zbog prisnosti s muškarcima.

Nepoznat uzrok

Na taj bi način dodatno bila uzdrmana tipična predrasuda kako je homoseksualce moguće prepoznati po nedostatku testosterona. Slučajevi prijavljenih zlostavljanja u vojsci svakako je svrstavaju bok uz bok izviđačkim društvima i srednjim školama, a zanimljivo je da unatoč medijskom potenciranju crkvene ustanove nisu u statističkom vrhu. Psihijatri su pak s tim šokantnim podacima povezali i sve veću stopu vojnih samoubojstava koja su kroz povijest bila daleko rjeđa nego u običnoj populaciji.

Vjerovalo se kako su suicidi povezani s PTSP-om i ratovima, no ovo novo saznanje otkriva posve nove moguće uzroke, naročito zbog učestalosti fenomena kod civilnih žrtava silovanja. Sodomija i silovanje su tako među istaknutim uzrocima samoubojstava u zemlji. Analitičari se već danas pribojavaju kako bi ovakvo ponašanje moglo još više napredovati, a dok se ne pronađe direktan psihološki uzrok - teško je zapravo bilo što i činiti, izuzev pisanja statistike.

(Dnevnik.hr./DEPO/BLIN/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook