FOTO/ SKORO ČETRDESET GODINA VODE OVAJ 'BIZNIS '

Porodica Rakočević izradom narodne nošnje čuva tradiciju od zaborava

Arhiva18.05.13, 19:52h

"Naše nošnje su stigle na sve prostore svijeta, a, pored toga, izrađujemo i zastave. Jedna od takvih je i ona crnogorska koja je razvijena na Ist Riveru u Ujedinjenim nacijma", kaže Radmila ponosna na svoje uspjehe

porodica rakočević

Porodica Rakočević iz Bijelog Polja, koju je posjetila agencija Anadolija (AA) već skoro četrdeset godina, izradom tradicionalnih narodnih nošnji, čuva stare vrijednosti od zaborava, ne samo crnogorske već i tradiciju svih država regiona.

Radmila Rakočević (68) već skoro četrdeset godina vodi ovaj „biznis“ sa svojom porodicom i može se reći da su, vrijedno radeći, postali i najveći crnogorski izrađivači narodne nošnje.

"Željna sam bila da osvojim zanat, moj prvi džemadan (dugi prsluk) izrađivala sam tri mjeseca, što je zaista puno, i to sam odmah, zajedno sa svojim suprugom, počela od najkvalitetnijeg materijala, te sam kasnije počela da obučavam kadar", kaže Radmila u izjavi za agenciju Anadolija i dodaje da ti kadrovi danas pomažu u njenoj radionici na izradi nošnje.

Radionica Rakočević izrađivala je tradicionalne nošnje svih naroda, narodnosti, nacija i nacionalnosti u bivšoj Jugoslaviji, a njeno stvaranje, ručnim radom, bazira se na izradi crnogorske i bokeljske nošnje, te i izradi suvenira, a njena nošnja je, kako kaže, mnogo puta dobijala svjetska priznanja.

"Naše nošnje za ovih skoro četrdeset godina rada stigle su na sve prostore svijeta, a, pored toga, izrađujemo i zastave. Jedna od takvih je i ona crnogorska koja je razvijena na Ist Riveru u Ujedinjenim nacijma", kaže Radmila ponosna na svoje uspjehe.

Radmila za agenciju Anadoliju govori da je ovaj njen posao nekada bilo izuzetno bogastvo. A bez plagijata je to i dan danas. Radmila kaže kako su, sve s ručnim radom, osvojili tržišta mnogih gradova bivše Jugoslavije.

"Ženska crnogorska nošnja sastoji se od svilene košulje koja je ukrašena vezom i čiji rukavi mogu biti dugi ili samo do lakta. Ispod košulje se nosi bustin-potkošulja bez rukava, duge svilene suknje, dokoljenice i opanci. Zatim, oko struka se nosi srebrni ili pozlaćeni pojas-ćemer. Suknje su raskošno vezane, a nosile su ih žene iz porodice kralja Nikole, jer nekada nijesu svi mogli nositi tako raskošnu i bogatu odjeću."

Prema njenim riječima, mnogo je teže uraditi mušku nego žensku nošnju. Za izradu muške nošnje ukoliko bi ona sama radila, potrebno je oko tri mjeseca, a ženska se može završiti i za mjesec dana manje.

porodica rakočević2

 

"Za Peroj u Hrvatskoj sam radila originalnu nošnju. A radila sam gotovo za sve države regije, za Bosni, Srbiju, Albaniju, Makedoniju; nošnje svih nacionalnosti, bošnjačku, albansku i drugu. Nema odjevnog predmeta koji ja nijesam radila; od perjaničkih do dvorskih - sve po uzorcima", govori Radmila.


Njihov porodični posao naročito je vezan za muzej na Cetinju, gdje su, kako kaže, svi bili srećni kada su se, prije mnogo godina, Radmila i njen suprug prihvatili tog posla.

"Materijal nabavljamo iz nekadašnjeg Carigrada - Istanbula, Soluna iz Grčke i iz Pariza, a neke predmete i iz Italije. Ponekad je teško procijeniti koliko mi vremena treba za izradu kompletne jedne nošnje, obzirom da jako puno vremena ostavljamo na pripremi materijala, a tek onda ide sklapanje", opisuje Radmila.

Prava najkvalitetnija nošnja po njenim riječima može ispratiti tri generacije.

Osim folklornih društava, za izradu narodne nošnje posebno su zainteresovani i Crnogorci koji žive van Crne Gore, a bude i onih koji izraze želju da se fotografišu u njoj.

porodica rakočević

Nakon što naručene nošnje izrade u Bijelom Polju, one budu izložene u Podgorici, gdje u prostorijama kuće njen sin ima izložbeni prostor, koji će, kako Radmila kaže, nastaviti porodičnu tradiciju i posao.

Ona ističe da je to porodična radinost koja nosi jedino naslijeđe u državi, na šta je porodica Rakočević veoma ponosna, te ima razloga da kasniji porodični naraštaji nastave tradiciju i uspjeh.

(Anadolija/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook