- Posebno želim pozdraviti velikog prijatelja Bosne i Hercegovine, čovjeka koji je bio uz ljude ove zemlje u njenim najtežim vremenima, jednog od najvećih svjetskih državnika 20. vijeka, Muhameda Mahatira. Također, pozdravljam bivšeg predsjednika Slovenije Danila Turka, zamjenika premijera Turske Alija Babacana, kao i njegovu ekselenciju Humaida Obaida Al Tayera, ministra finansija Ujedinjenih Arapskih Emirata - kazao je Izetbegović.
On je dodao da zahvaljujući vrijednom timu organizatora s Amerom Bukvićem na čelu, Bosna i Hercegovina i njen glavni grad postaju privlačno mjesto za investitore iz cijelog svijeta, a ovaj forum prerasta u jednu zaista lijepu tradiciju.
- Ovdje u Sarajevu, otvorenom, kozmopolitskom gradu, srećemo se i sretat ćemo se i ubuduće da bismo uradili dobre stvari, razmijenili iskustva i ideje, dogovorili vrijedne poslove u interesu naših zemalja i ljudi koji su nam dali povjerenje. Jer, politički lideri i privrednici, dakle, premijeri, ministri i predsjednici i investitori, bankari i menadžeri trebaju biti jedan tim, koji će igrati za stvaranje novih vrijednosti, progres i napredak. Ako ovi prvi nisu odgovorni igrači, ako su skloniji prepirci i sukobima, nego saradnji, dijalogu i stvaranju pozitivne atmosfere, onda, naravno, biznismeni bježe od njih i traže druga, mirnija, stabilnija i povoljnija mjesta za realizovanje svojih poslovnih planova - naglasio je Izetbegović.
Po njegovom mišljenju, Bosna i Hercegovina, kao i cijela regija na jugoistoku Evrope, polako se kreću prema mirnijim političkim vodama, a deviza “nula problema sa susjedima” sve je bliže ostvarenju i ovdje na zapadnom Balkanu, među zemljama koje su prije samo dvadesetak godina bile u ratu.
- Sastao sam se u proteklih mjesec dana s predsjednicima Srbije i Hrvatske, Tomislavom Nikolićem i Ivom Josipovićem, u srijedu smo kod našeg uvaženog domaćina predsjednika Turske Abdulaha Gula, bili na trilateralnom samitu Srbija - BiH - Turska, te neću pretjerati ako vam kažem da sigurno dolaze bolji dani za zemlje naše regije. Rješenjem kosovskog pitanja konačno se spušta zavjesa na jedno teško i bolno razdoblje. U stavovima ključnih lidera regije preovladava racionalno uvjerenje da samo mir, međusobna saradnja i stabilnost mogu donijeti bolju budućnost za sve zemlje nastale raspadom bivše Jugoslavije - tvrdi Izetbegović.
Nije želio reći da nekih manjih kriza u odnosima neće biti, ali je uvjeren da dolazi vrijeme boljih vijesti i da smo izašli na jednu novu magistralu, koja i Bosnu i Hercegovinu i susjedne države vodi prema stabilnosti i snažnijem ekonomskom progresu.
- Cijenjeni prijatelji, Bosna i Hercegovina je zemlja s još vidljivim ožiljcima iz rata s kraja 20. vijeka. Na svom evropskom putu još prolazimo kroz razdoblje kriza i opstrukcija. Ali oni koji dižu političku galamu, koji svoju šansu traže u novim destrukcijama i konfliktima, sami sebe diskvalifikuju. Oni su kao prolazna nepogoda. Vidjet ćete, nećemo ih se sjećati za nekoliko godina. Samo hrabri lideri s jasnom vizijom donijet će ovoj zemlji i regiji prosperitet i bolju budućnost - kazao je Izetbegović.
Istakao je da Bosna i Hercegovina ima sve preduvjete da bude ravnopravna članica evropske porodice država, te da, komparativno gledajući, ima i brojne potencijalne prednosti u odnosu na mnoge evropske zemlje.
- Prema nedavno objavljenim istraživanjima Svjetske banke, Bosna i Hercegovina je prva u regiji i sedma u Evropi po vodnim resursima. Taj potencijal nije u dovoljnoj mjeri iskorišten i tek treba realizovati velike razvojne projekte u elektroenergetskom sektoru. Također, uz brojna bazna bogatstva - ugalj, šumu, minerale, pa čak i određene zalihe nafte - šansu trebamo tražiti u razvoju poljoprivrede i turizma - rekao je Izetbegović.
Podsjetio je da je u toku uspješno implementiranje turskog kredita od 100 miliona eura putem projekata pomoći povratničkoj populaciji, prvenstveno investirajući u poljoprivrednu proizvodnju zbog čega je zahvalio premijeru Recepu Tayyipu Erdoganu i turskoj vladi.
- Naravno, u fokusu svih razvojnih planova moraju biti infrastrukturni projekti, prvenstveno nastavak izgradnje autoceste na koridoru 5-C. I na tom planu stvari idu dobro, pa očekujemo još snažniji zamah i završetak ove svojevrsne saobraćajne “kičme” Bosne i Hercegovine u narednih nekoliko godina - istakao je Izetbegović.
Podsjetio je da BiH ima dugu industrijsku tradiciju, obrazovane ljude, odgovornu i relativno jeftinu radnu snagu, kvalitetne menadžere, dokazane graditelje, inovatore i inžinjere, stabilnu valutu vezanu za euro, kompanije relevantne u međunarodnom kontekstu i sl., te da vlade na svim nivoima moraju raditi na otklanjanju svih birokratskih barijera koje sada predstavljaju prepreku za strane investitore i obeshrabruju potencijalne ulagače.
- Uz sve svoje prošle i aktuelne probleme, Bosna i Hercegovina je pokazala jednu izvanrednu vitalnost i snagu da se i s velikim teretom na nogama kreće stalno naprijed. U tome je uvijek imala nesebičnu pomoć svojih prijatelja: I s Istoka i sa Zapada. Današnja konferencija je prilika u kojoj će nam prijatelji naše zemlje i našeg naroda, lideri koji su napravili čudo u ekonomskoj obnovi i napretku njihovih zemalja, pojasniti i pomoći da sličan, pozitivni ekonomski obrat napravimo i u Bosni i Hercegovini. Zahvaljujem im za dolazak na ovu konferenciju, uloženi trud, i sve dobro što su ranije učinili za našu zemlju. Hvala vam - naveo je u obraćanju Izetbegović.
(FENA/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook