VJERUJETE LI U ČUDA?

Idućih godina doći će do velikog pada cijena nafte, plina i struje!

Arhiva17.05.13, 16:18h

Idućih godina dogodit će se čudo – znatno će padati cijene nafte, plina i struje!

pumpa za naftu

Cijena energenata raste godinama jer zalihe presušuju a svakoga dana povećava se njihova potrošnja, ponajviše u brzorastućim zemljama – Kini, Indiji, Brazilu...

Sada dolazi do povijesne prekretnice – stručnjaci govore o pravom "pozitivnom strujnom udaru" jer se očekuje znatan pad cijena nafte i plina, što će na kraju smanjiti i cijenu struje, piše Večernji list.

Cijene goriva već nekoliko godina letjele su u nebo. Ali sada se situacija okreće za 180 stepeni. Situacija na međunarodnom tržištu nafte popravila se i odjednom je ponuda na tržištu premašila potražnju. A razlog je samo jedan – SAD i Kanada umirile su tržište novom proizvodnom metodom – fracking. To je nova tehnologija koja već sada mijenja svijet, a u budućnosti će ga mijenjati još više. Fracking (lomljenje) nova je metoda vađenja plina i nafte iz škriljevca na dubinama do 5000 metara. U Kanadi su iz pijeska bogatog naftom izvađene goleme količine mineralnih ulja. Ista je situacija i u Sjedinjenim Državama. Tamo mašine rade 24 sata, unatoč prosvjedima aktivista, koji upozoravaju da nova tehnologija zagađuje podzemne vode.

– Sjeverna Amerika pokrenula je valove. Došlo je do šoka u ponudi nafte i plina – izjavila je Maria van der Hoeven, šefica Međunarodne agencije za energiju (IEA), u najnovijoj analizi tržišta nafte i plina. Ona očekuje da će se fracking tehnika (tzv. frakturiranje ili lomljenje, drobljenje) uskoro primjenjivati i u drugim regijama svijeta, što će dovesti do još veće ponude i znatno nižih cijena energenata. IEA predviđa da će se proizvodnja nafte u Sjevernoj Americi povećati za 3,9 miliona barela po danu.

Neki analitičari već do kraja ove godine očekuju pad cijene barela nafte na 80 dolara, s trendom daljnjega pada. Hrvatski stručnjaci slažu se da bi niže cijene nafte, dogode li se u Americi i bude li Amerika izvozila tu jeftiniju naftu, dovele i do pojeftinjenja crnog zlata u Evropi. Cijena plina u Americi je već pala, na trećini je evropskih, a SAD bi do 2015. od uvoznika plina mogao postati izvoznik.

– Kada bismo sagradili LNG i opskrbljivali se plinom iz Amerike, sigurno bismo imali jeftiniji taj energent – objasnio je naftni stručnjak Jasminko Umićević.

Problem s frakturiranjem jest taj, nastavlja, što nije ekološki najprihvatljivija tehnologija jer može zagaditi vodu.

– Jedno je tom metodom vaditi naftu i plin u Americi koja ima velika, nenaseljena prostranstva ili u Evropi gdje su zemlje gusto naseljene – rekao je Umićević. Davor Štern smatra da treba regulirati cijene nafte na berzama i ograničiti špekuliranje.

(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook