U organizaciji Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, danas i sutra (15. i 16. 05. 2013.) u Sarajevu se održava Međunarodna konferencija o predškolskom odgoju i obrazovanju o temi „Mogućnosti uvođenja inovativnih modela i metoda odgojno-obrazovnog rada“.
Skup je otvorio federalni ministar obrazovanja i nauke Damir Mašić, naglašavajući kako i s ovom Konferencijom Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke želi istaći svoju podršku politici usmjerenoj na dijete. Kako Federacija BiH, ali i Bosna i Hercegovina u cjelini, još uvijek imaju najmanji obuhvat djece predškolskim odgojem i obrazovanjem u Evropi, sudionici Konferencije će posvetiti posebnu pažnju onim aspektima i načinima koji direktno ili indirektno utječu na obuhvat djece radi njegovog povećanja. Također, ovim skupom se želi naglasiti i značaj podsticanja stvaralaštva i inovativnosti u radu sa djecom predškolskog uzrasta, s obzirom na to da predškolski planovi i programi trebaju biti utemeljeni na savremenim naučnim dostignućima i teorijama koji ističu potrebu za cjelovitim razvojem svakog djeteta kako bi bilo osposobljeno za daljni nastavak školovanja.
Prisutnima su se obratile i šefica Ureda Vijeća Evrope u BiH Mary Ann Hennesey i predstavnica UNICEF-a u BiH Florence Bauer, ukazavši na potrebu ulaganja dodatnih napora kako bi se afirmirala prava svakog djeteta predškolskog uzrasta na kvalitetan rani razvoj i učenje u skladu sa međunarodnim i domaćim dokumentima koji tretiraju ovu problematiku. Ulaganje u sveobuhvatan i kvalitetan odgoj i obrazovanje na predškolskom uzrastu od velike je važnosti ne samo za uspješan razvoj pojedinca nego i za razvoj i napredak društva u cjelini.
Na Konferenciji će biti prezentirani različiti modeli i metode rada u predškolskom odgoju i obrazovanju i razmatrane mogućnosti njihove primjene u radu predškolskih ustanova u Federaciji Bosne i Hercegovine. Dodatni društveni i edukativni značaj ovom skupu svakako će dati uvaženi međunarodni predavači: Silvija Philipps Reichherzer (Republika Hrvatska), čija se interesovanja kreću od praktične primjene Montessori pedagogije u predškolskoj dobi preko angažmana u Montessori individualnoj terapiji i rada s malim grupama do Marte Meo terapije i izrade priručnika za odgajatelje i roditelje, dr. Ranko Rajović (Republika Srbija), predsjednik Svjetskog MENSA komiteta darovite djece, autor programa NTC sistema učenja koji se bazira na primjeni neurofiziologije u pedagogiji koji se sprovodi u 14 evropskih zemalja te profesor Waldorf pedagogije David Brierley, norveški antropolog, waldorfski profesor i suosnivač fakulteta u Oslu, Rudolf Steiner University College. Brierley podučava pedagoge, odgajatelje, učitelje i roditelje širom svijeta, a ovom prilikom će govoriti o temi „Obrazovanje za budućnost i potrebe male djece iz perspektive waldorfske pedagogije“. Izlaganje ovog eminentnog stručnjaka bit će usmjereno na pitanja koja se tiču vitalnosti male djece kroz igru, njihove maštovitosti, društvenih i kreativnih vještina te moralnih vrijednosti.
Organizacijom dvodnevne Međunarodne konferencije o predškolskom odgoju i obrazovanju Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke dodatno naglašava značaj inovacija u društvenom životu s posebnim naglaskom na obrazovanje u predškolskom periodu, kao i neophodnost afirmacije pluralističkog pristupa koncepcijama i modelima odgojno-obrazovnog rada.
U sklopu Konferencije predviđena su dva okrugla stola, današnji, posvećen temi: “Pluralizam koncepcija i modela u predškolskom odgoju i obrazovanju” i sutrašnji o temi: ”Inovativne metode i primjeri inkluzivne prakse u predškolskom odgoju i obrazovanju”. Sveobuhvatan rad učesnika ove prve Međunarodne konferencije o predškolskom odgoju i obrazovanju rezultirat će i konkretnim zaključcima.
(VladaFBiH/DEPO PORTAL/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook