MILORAD DODIK ZA BEOGRADSKI 'NIN'

'Srpska nema ničeg zajedničkog sa Sarajevom... BiH je za nas odavno inostranstvo'

Arhiva15.05.13, 19:56h

Bošnjaci, koji su doskora bili muslimani i koji nemaju svoj jezik, tragaju za svojim identitetom i pokušavaju da taj identitet obezbijede preko države, koju takođe nemaju, rekao je Dodik

Milorad Dodik novaPredsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uvjeren je da na dnevni red balkanskih kriza dolazi BiH, kao i da bi uvod u tu tačku svjetskih geostratega mogla da bude smjena vlasti u Republici Srpskoj.

"Imate cijelu armiju nekih međunarodnih izaslanika, diplomata, kvazihumanista, koji decenijama kruže regionom i izmišljaju način kako da što duže ostanu ovdje, jer imaju dobre plate i mnogo ugodniji život nego što bi, recimo, imali u Avganistanu.

I kod njih sada vlada uvjerenje da treba završiti posao na Balkanu, jer poslije Kosova ostaju još dva neuralgična pitanja na Balkanu, a to su BiH i Makedonija", naveo je Dodik u intervjuu za sutrašnje izdanje beogradskog nedjeljnika NIN, a prenijela Srna.

Predsjednik Republike Srpske ističe da su oni, poslije briselskog sporazuma, dobili novi elan da riješe i ostala neriješena pitanja u BiH, te da u toj projekciji stoji slabljenje Milorada Dodika i dovođenje nekih snaga koje bi možda bile kooperativnije za dogovore o jačanju BiH i slabljenju Republike Srpske, a da bi se navodno ubrzale evropske integracije.

Dodik je naglasio da se sva njegova vlast zasniva, prije svega, na podršci građana za njegove ideje, jer nema vojsku, tajne službe i druge atribute političke moći.

Na pitanje da li izjavu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića da "niko ne može Kosovo da kompenzuje sa Republikom Srpskom" doživljava kao neko upozorenje, predsjednik Dodik je rekao da to nije ideja ni države Srbije, niti Republike Srpske, jer Republika Srpska kao takva već postoji i ona je izraz težnje srpskog naroda nakon raspada Jugoslavije.

"Ne sporim da su Bošnjaci izabrali Izetbegovića, ali Republika Srpska nije njegova. Građani Republike Srpske ne podržavaju nijednu njegovu ideju, ne glasaju za njega, čak ni muslimani koji žive u Republici Srpskoj ga ne podržavaju.

Problem je što nakon rata, Bošnjaci, koji su doskora bili muslimani i koji nemaju svoj jezik, tragaju za svojim identitetom i pokušavaju da taj identitet obezbijede preko države, koju takođe nemaju", istakao je Dodik.

Predsjednik RS je podsjetio da je BiH složena zajednica i u nekom apstraktnom smislu pripada svima. "Bošnjaci žive u jednom manjem dijelu BiH, ali oni žele da je prisvoje i budu njeni vlasnici. Glavni problem i jeste u tome što Bošnjaci svaki pokušaj reforme žele da pretvore u svojatanje BiH i majorizaciju druga dva naroda", smatra Dodik.

On je zapitao šta ima Banjaluka sa Sarajevom i Izetbegovićevom opcijom. "Nemamo ništa. A Izetbegović može da istupa kao lider BiH samo u jednom slučaju, ako ima saglasnost druga dva naroda, a u svakom drugom slučaju je samo lider Bošnjaka", konstatovao je predsjednik Dodik.

Na pitanje šta za njega znači izjava Izetbegovića da je Republika Srpska samo srpska po imenu i da je ona vlasništvo svih građana BiH, Dodik je rekao da u Republici Srpskoj žive slobodno i građani drugih nacija, te da je svako dobrodošao u Srpsku, ali da je jasno da Srpska nema ničeg zajedničkog sa Sarajevom i da je ono apstrakcija za Srpsku.

"BiH je za nas inostranstvo odavno i u tom mentalnom i u svakom drugom smislu, a Republika Srpska i Federacija su dva potpuno odvojena entiteta u svakom pogledu, bez mogućnosti da se spoje. Bakir Izetbegović pokušava da svoju imperijalnu politiku provede u nekakvoj ujedinjenoj Bosni u kojoj bi bilo što manje Srba i Hrvata, a što više Bošnjaka, koji će biti podržani arapskim kapitalom i doseljavanjem ljudi iz tih zemalja u ovaj dio Evrope", istakao je Dodik.

On je naglasio da je Republika Srpska u ovom trenutku jedini subjekt u BiH koji poštuje Dejtonski sporazum, jer taj sporazum nikada nisu podržali Bošnjaci, a svojevremeno ga nisu podržavali ni Hrvati, jer im je ukinuta Herceg-Bosna.

"Republika Srpska je bila, a i sada je spremna da na bazi izvornih ovlašćenja BiH iz Dejtonskog sporazuma reformiše tu zemlju, ali treba znati da je bilo samo devet ovlašćenja BiH u Dejtonskom sporazumu i u samom Ustavu BiH, dok su kasnijim reformama stalno dodavana nova ovlašćenja i sada ih ima 83.

Takvu nametnutu BiH ne možemo da prihvatimo, ali izvorna BiH bi možda imala šanse, samo nju nisu nikada podržali Bošnjaci i Hrvati. A država koju niko ne podržava ne može da uspije. Zato i govorim da je BiH nemoguća zemlja te da bi najbolje bilo da Republika Srpska dobije svoju samostalnost i da, naravno, Federacija BiH osigura svoju samostalnost i da onda gradimo dobre partnerske, komšijske odnose", ocijenio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook