FOTO/ CRNA GORA

Iznad Podgorice snimljena misteriozna svjetleća pojava

Arhiva12.05.13, 14:30h

Pojava je bila jarko narandžaste boje, a svakih je minutu do dvije mijenjala oblik, veličinu, pravac i brzinu kretanja

NLO podgoricaOvog četvrtka oko 21 sat iznad glavnog grada Crne Gore snimljena je neobična svjetleća pojava za koju astronom Igor Dajković tvrdi da nije astronomska, pišu Vijesti.me.

Nakon analize fotografija on je izjavio: "S pozicije moje struke odgovorno tvrdim da ovo nije astronomska pojava. Ima nepravilno kretanje, a nijedno astronomsko tijelo na nebu, zvijezda koja je fiksna, planet koji je fiksan ne može imati ovakvo kretanje. Ni meteor nema takvo kretanje i kad krene, on više ne može tako mijenjati pravac kretanja".

"Ovakve pojave meteorolozi obično opisuju pojmom kuglastih munja. Opet i taj pojam je prilično nedefiniran i kao takav služi za razne interpretacije", dodao je.

Pojava je bila jarko narandžaste boje, a svakih je minutu do dvije mijenjala oblik, veličinu, pravac i brzinu kretanja. Dajković je podsjetio i da se iznad Švedske mogla vidjeti upravo ovakva pojava: "Znanstvenici su to promatrali i utvrđeno je da se kreće velikim brzinama i da je vjerovatno riječ o elektricitetu. To je bilo nestalo nekoliko godina i čujem da se opet pojavilo, a u javnosti se najrazličitije interpretiralo - od vanzemaljaca, preko posjetioca iz budućnosti do 'onostranih' duhova. Znanstvenici su rekli da je riječ o mekom tijelu i elektricitetu, meteorolozi bi možda rekli da su kuglaste munje i to tako ostaje neobjašnjeno".

Ipak, teoriju da su u pitanju spomenute munje, odbacio je meteorolog Dušan Pavićević: "Iako nikad nisam vidio kuglastu ili loptastu munju, pomislio sam da je riječ o njoj. Ipak, one se obično vezuju za pojavu oluje, a nje tad nije bilo. Stručnjaci Zavoda za meteorologiju i seizmologiju nisu u Podgorici primijetili nikakvo sijevanje ili grmljavinu. Još je zanimljivija činjenica da nikakve munje nije registrirao ni LINET sistem, najsuvremeniji evropski sistem za otkrivanje munja. Jedna od antena tog sustava postavljena je i u Podgorici i ona pokriva područje od oko 200 km. Vrlo je čudno da ni taj izuzetno osjetljiv i precizan sistem nije ništa zabilježio. Zbog toga je moguće da obrazloženje ove pojave, fenomena, treba potražiti izvan meteorologije", zaključio je.

S teorijom da nije u pitanju meteorološka pojava složio se i fizičar Mlađen Ćurić, profesor na Institutu za meteorologiju na beogradskom Fizičkom fakultetu.

(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook