IZVJEŠTAJ REPUBLIKE SRPSKE VIJEĆU SIGURNOSTI UN-A

Unutarbošnjački sukobi opstruišu napredak!

Arhiva10.05.13, 08:44h

U dijelu Izvještaja koji se tiče reformi na nivou BiH podsjeća se da je rukovodstvo "šestorke", sastavljeno od djelimično izmijenjenog Savjeta ministara, na sastanku u novembru 2012. godine u Mostaru prihvatilo oktobarski paket mjera za poboljšanje ekonomije BiH i reformu javnih instititucija, koji su dogovorili SNSD i SDP BiH

Vijeće sigurnosti UN-a; foto: Getty ImagesOštar i prolongiran spor oko formiranja nove Vlade Federacije BiH (FBiH), ponovo između bošnjačkih stranaka SDP-a i SDA, zaustavio je provođenje dogovorenih reformi, što je drugi put u manje od godinu dana da unutarbošnjački sukobi opstruišu napredak, ocijenjeno je u Devetom izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN, prenosi Srna.

U dijelu Izvještaja koji se tiče reformi na nivou BiH podsjeća se da je rukovodstvo "šestorke", sastavljeno od djelimično izmijenjenog Savjeta ministara, na sastanku u novembru 2012. godine u Mostaru prihvatilo oktobarski paket mjera za poboljšanje ekonomije BiH i reformu javnih instititucija, koji su dogovorili SNSD i SDP BiH.

"Takođe je postignut sporazum o primjeni dogovora iz marta 2012. godine o državnoj i vojnoj imovini i provođenju odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu `Sejdić-Finci protiv BiH`. Strane su postigle dogovor o rasporedu i drugim prioritetima, uključujući stvaranje mehanizma koordinacije za pregovore sa EU", navodi se u dokumentu.

U tekstu se podsjeća da su u martu ove iste strane postigle dogovor o ustavnom amandmanu kako bi provele odluku "Sjedić-Finci".

"Okončana je izrada nacrta zakonodavstva potrebnog za primjenu oktobarskog paketa i drugih reformi, ali je nastao zastoj zbog izostanka dogovora o sastavu Vlade FBiH. Još jednom, animozitet između dvije najveće bošnjačke stranke opstruiše neophodne reforme. Ipak, Srpska se nada da će zastoj u FBiH biti uskoro riješen kako bi napredak u zakonodavstvu na nivou BiH mogao biti nastavljen", ističe se u Izvještaju.

U dokumentu se napominje da je Republika Srpska, od kada je Evropski sud za ljudska prava donio odluku u predmetu "Sejdić-Finci protiv BiH", posvećena da učini sve što je u njenoj moći kako bi osigurala njeno provođenje, ali da, nažalost, to ne može učiniti sama.

"Srpska je saglasna sa EU da se odluka `Sejdić-Finci` mora implementirati prije opštih izbora 2014. godine. Da bi se to ostvarilo, političari iz FBiH moraju konačno postići - i držati se - sporazuma o načinu na koji će biti provedena odluka `Sejdić-Finci` u pogledu izbora članova Predsjedništva i Doma naroda iz FBiH", ističe se u Devetom izvještaju Srpske Savjetu bezbjednosti UN.

Kada je riječ o državnoj i vojnoj imovini, Republika Srpska je poručila da ostaje posvećena razrješenju sporova o statusu ove imovine u najkraćem mogućem roku, uz podsjećanje da su se lideri šest stranaka u novembru saglasili da provedu martovski dogovor o ovom pitanju.

"Nažalost, sa političarima iz FBiH, preokupiranim nizom sporova o rekonstrukciji Vlade FBiH, nije bilo napretka u provođenju. Republika Srpska se nada da će, kada se politička situacija u FBiH stabilizuje, ovi dogovori uskoro biti pretočeni u zakone u Parlamentarnoj skupštini BiH", navodi se u dokumentu.

Srpska, takođe, u potpunosti podržava napore na postizanju dogovora o uspostavljanju novog mehanizma koordinacije u oblasti evropskih integracija u BiH, posredstvom kojeg će se obezbijediti efikasnija realizacija nastupajućih obaveza u procesu pridruživanja EU, kao i istupanje BiH "usaglašenim glasom" u komunikaciji sa Unijom i njenim institucijama.

"Novi mehanizam koordinacije mora biti utemeljen na unutrašnjoj ustavno-pravnoj strukturi BiH, te uvažiti nadležnosti, ali i odgovornost svih nivoa vlasti u oblasti evropskih integracija. U tom smislu, posebno mora biti vidljiva uloga i pozicija entiteta, u čiju nadležnost i spada najveći broj pitanja obuhvaćenih procesom pridruživanja, odnosno pristupanja EU", naglašava se u dokumentu.

U izvještaju se dodaje da je cilj i da se posredstvom mehanizma koordinacije obezbijedi da isključivo usaglašeni stavovi, odnosno stavovi o kojima postoji saglasnost predstavnika institucija sa svih nivoa vlasti, budu prezentovani kao stav BiH u odnosima sa Evropskom unijom i njenim institucijama.

Što se tiče popisa stanovništva u BiH, Republika Srpska ostaje pri stavu da se popis mora provesti u ovoj godini, kao što je i planirano.

"Zahtjevi za ukidanjem oktobarskog popisa u velikoj mjeri zabrinjavaju Republiku Srpsku. Razlog složenog procesa donošenja Zakona o popisu leži u tome što neke snage u BiH, iz političkih razloga, žele da spriječe održavanje popisa. Ponovno odgađanje popisa moglo bi da ugrozi sve zajedno zato što je 2014. godina - godina izbora i na nivou BiH i na nivou entiteta", napominje se u Izvještaju.

Kada je riječ o Brčko distriktu, Republika Srpska je u Devetom izvještaju Savjetu bezbjednosti UN izrazila očekivanje da će do konačnog ukidanja međunarodnog nadzora za Brčko doći što prije. "Brčko disktrikt je, od kada je supervizija suspendovana, i pokazao da je ona nepotrebna", ističe se u dijelu Izvještaja koji se tiče reformi na nivou BiH, prenosi Srna.

(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook