ISTRAŽIVANJE U SRBIJI POKAZALO

Skoro 40 posto ispitanih građana želi obnovu monarhije

Arhiva09.05.13, 19:16h

Monrahiji se protive uglavnom Beograđani, visoko obrazovani i penzioneri

monarhija srbija

Rezultati israživanja na uzorku od 1.615 ispitanika u 16 mjesta u Srbiji, pokazali su da 39,7 odsto ispitanih građana želi obnovu monarhije, javio je dopisnik agencije Anadolija.  

Rezultati istraživanja da li Srbija treba ponovo da bude kraljevina, odnosno  parlamentarna monarhija, pokazali su da se sa tim slaže 39,7 posto ispitanih građana Srbije, stav nema njih 27,4 odsto dok se 32,4 odsto izričito tome protivi.

Kako su na predstavljanju rezultata istraživanja o podršci obnove monarhije u Srbiji i reputaciji Aleksandra II Karađorđevića kod građana Srbije u beogradskom Media centru saopštili predstavnici agencije “Intelligence market research”, istraživanje je sprovedeno na uzorku od hiljadu i 615 ispitanika u 16 mjesta u Srbiji.

62,8 odsto onih koji podržavaju monarhiju živi u urbanim sredinama, većinom su muškarci (56,6 odsto), srednjeg obrazovanja (57,3 odsto), i nezaposleni (43 9 odsto).

Najviše onih koji se protive monarhiji procentulano živi u Beogradu (45,8 odsto), uglavnom su penzioneri ili visoko obrazovani građani. Kako je navedeno uzorak u anketi u potpunosti reflektuje socio‐demografsku strukturu Srbije prema popisu iz 2011. godine.

Prepoznatljivost princa Aleksandra II Karađorđevića je gotovo potpuna, čak 94,2 procenta punoljetnih građana Srbije je za njega čulo, dok o njemu ništa ne zna oko pet odsto ispitanika.

Relativna većina od 42,2 odsto ispitanika nema jasan stav o nasljedniku loze Karađorđevića Aleksandru II, a gotovo toliko građana o njemu misli pozitivno ili vrlo pozitivno.

Na pitanje šta je pozitivno kod princa Aleksandra Karađorđevića najveći broj ispitanika je rekao da je to njegov humanitarni rad (37,5 odsto) i stipendiranje đaka i studenata (13,7 odsto). Njih 10,5 posto smatra da Karađorđević nema ništa pozitivno, za njegovu politiku je 1,9 odsto građana dalo podršku, a 6,8 posto nije dalo nikakav odgovor.

Građani Srbije svom mogućem prijestolonasljedmiku najviše zamjeraju nedovoljno poznavanje srpskog jezika kao i nedostatak komunikacije s narodom.

(Anadolija/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook