U Okružnom sudu u Prištini u toku je inicijalno saslušanje Nasera Keljmendija, potvrdila je u izjavi za Agenciju Fena glasnogovornica EULEX-a Irina Gudeljević.
Podsjećamo, Keljmendi je glavni osumnjičeni u slučaju organizirane trgovine narkoticima na području Balkana, a osumnjičen je i za ubistvo Ramiza Delalića.
Misija Eulexa priopćila je danas da nema mandat za izručenje nijednog građanina Kosova, jer radi u okviru kosovskih zakona, ali napominje da će sudjelovati u istrazi protiv Nasera Keljmendija kao dio mješovitog tima tužitelja.
Nakon puštanja iz policijskog pritvora od 48 sati, Keljmendi je sinoć ponovo uhićen u Prištini na osnovu naloga koji je izdao Eulexov tužitelj iz ureda Specijalnog tužiteljstva Kosova (KSTK), koji je pokrenuo istragu protiv njega za ista kaznena djela za koja je optužen u Bosni i Hercegovini, objašnjeno je u priopćenju.
Lokalni tužitelj iz KSTK-a bit će dodijeljen u predmetu da vodi istragu u mješovitom timu s Eulexovim tužiteljem, navodi europska misija i precizira da je Keljmendijev slučaj u izričitoj nadležnosti KSTK-a, pošto je pod istragom za organizirani kriminal, među ostalim kaznenim djelima, javio je Tanjug.
Službenici Eulexa u Ministarstvu pravde mogu asistirati u kontaktu između relevantnih aktera. Međutim, Eulex, radeći u okviru kosovskih zakona, nema mandat izručuti nijednog građanina Kosova, navodi se u propćenju.
Eulex je pohvalio način na koji je Kosovska policija reagirala u vezi s Interpolovom crvenom potjernicom i uhitila Keljmendija, koji je bio bjegunac od pravde u Bosni i Hercegovini, kao optuženi za ubojstvo u pokušaju, kao i za prodaju i distribuciju nezakonitih narkotika u Južnoj Americi, Turskoj, Srbiji, Hrvatskoj i drugim zemljama zapadnog Balkana.
Eulex objašnjava da su kosovski zakoni dozvolili Keljmendijevo zadržavanje u pritvoru od samo 48 sati, jer utvrđuju da građani Kosova ne mogu biti držani u pritvoru u vezi s izručenjem u odsustvu međunarodnog sporazuma s državom koja traži osumnjičenog.
Pošto Kosovo nema takav međunarodni sporazum s BiH, Keljmendija su morali pustiti poslije isteka 48 sati, navodi Eulex.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook