- Na naše oči, Turska postaje velesila u svakom smislu i sve je prisutnija u Bosni i Hercegovini i ovome regionu na najbolji mogući način. Obrazuju nas, imaju fakultete, popravljaju džamije i mostove i imaju medije i uspješne informativne agencije - kazao je Izetbegović.
Govoreći o liku i djelu rahmetli Halida ef. Hadžimulića, koji je bio jedan od najboljih poznavalaca Mesnevije u BiH i od kojeg je dolazilo samo dobro, ostavio je svima amanete, a jedan amanet ostavio je i Bakiru Izetbegoviću. I on ga je ispunio.
Podsjetio je da je na mejstu BBI banke nekada bila džamija koja je srušena. Rahmetli Hadžimulić je Izetbegoviću ostavio u amanet da se ponovno napravi džamija.
- U BBI Centru je ponovno napravljen mesdžid i ja sam taj amanet ispunio. Stoga , neka je mir nad ovim gradom, neka dugo živi prijateljstvo Turaka i Bosanaca i neka ova tekija okuplja dobre ljude, vjernike do kraja vremena- kazao je Izetbegović.
S Izetbegovićem, tekiju su otvorili i ministar vanjskih poslova Republike Turske Ahmet Davutoglu, načelnik sarajevske Općine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić, načelnik Općine Seldžuk, turskog grada Konja, Ibrahim Altay i direktor TIKA-e u BiH dr. Serdar Cam.
Mevlevijska tekija je sagrađena 1463. godine i srušena 1950-ih godina. Tekija je promijenila lokaciju i sada je smještena kod mezarja na Kovačima.
Podsjećanja radi, sarajevska Općina Stari Grad i turski Seldžuk pobratimljene su općine i iz te saradnje potekla je inicijativa izgradnje tekije na Kovačima koju finansira Seldžuk, ali najveći doprinos izgradnji dao je počasni konzul BiH u Konji Ercan Uslu.
Sredstva za izgradnju tekije osigurala je Općina Seldžuk koja projekt implementira putem TIKA-e. Za izgradnju tekije izdvojeno je oko 700.000 KM, a Općina Seldžuk će izdvojiti i 300.000 KM za uređenje enterijera tekije.
Derviški mevlevijski red je nastao poslije smrti Mevlane Dželaluddina Rumija. Pripadnici ovog tarikata prepoznatljivi su i po svom plesu "sema", tokom kojeg kružeći slave i veličaju Boga. Iz Konje se ovaj red proširio po cijeloj Turskoj i dijelovima zapadne Azije.
Pod mesnevihanstvom se podrazumijeva derviška tradicija javnog, u okviru derviškog reda, čitanja i tumačenja Rumijeve Mesnevije, a mesnevihan je osoba koja kazuje Mesneviju. Rumijeva Mesnevija, jedno je od najvažnijih književnih ostvarenja islamske gnoze ili tesavvufa, a imalo je temeljnu ulogu u širenju sufijske misli.
Najznačajniji mesnevihani u BiH bili su reis Džemaludin Čaušević, Hadžifejzulah efendija Hadžibajrić, hadži hafiz Halid ef. Hadžimulić i danas hadži hafiz Mehmed Karahodžić.
Turski putopisac Evlija Čelebija prilikom posjete Sarajevu napisao je: “Mevlevijska tekija -na obali rijeke Miljacke, na mjestu poput raja, nalazi se vakuf tekija Dželaluddina Rumija. Tekija ima semahanu, mejdan-odaju, sedamdeset do osamdeset sobica za siromahe, mahfil za mutribe (tekijske svirače), imaret (kuhinju) i blagovaonicu. Šejh ove tekije je učen čovjek čija se molba (kod Boga) uslišava. Nejbaša (starješina svirača naja) ove tekije derviš Mustafa odličan je kaligraf.”
(FENA7em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook