DOK SE BEZBRIŽNO IZLEŽAVATE

Uznemirujuća istina o kaučima, madracima i tepisima

Arhiva08.05.13, 14:00h

Fotelje, kauči, etisoni i madraci u mnogim domovima su prekriveni hemikalijama koje štetno djeluju na štitnjaču i mozak, a posebno su opasni za djecu u majčinoj utrobi

čišćenje stanaTvari otporne na vatru (Flame retardants) su toksične hemikalije kojima se špricaju kauči, madraci, tepisi i drugi namještaj s ciljem sprečavanja požara.

Već se duže povezuju s rakom i problemima u razvoju djece. Nova studija ističe opasnost kojoj su izložena prije svege djeca u maternici. Njima se zbog ovih hemikalija smanjuje koeficijent inteligencije i povećava rizik od hiperaktivnosti.

'Čini se da imamo novu studiju s vrlo zabrinjavajućim rezultatima', rekla je Sarah Janssen, američka znanstvenica iz Natural Resources Defense Council.

Iako proizvođači više ne koriste hemikalije koje su se pratile tijekom istraživanja, polibromirane difenil-etere (PBDE), oni se još uvijek nalaze na tapeciranom namještaju, tapisonima i odjeći napravljenima prije 2005. 'Ovi toksini su vrlo rašireni u okolišu i našim tijelima. Nažalost, šteta koju čine je nepovratna', rekla je dr. Janssen.

Voditelj istraživanja Aimin Chen s Cincinnati College of Medicine je rekao:

'Studije sa životinjama su pokazale da PBDE mogu remetiti ravnotežu hormona štitnjače, uzrokovati hiperaktivnost i probleme s učenjem.'

'Naša studija jedna je u nizu koja ističe opasnost koju PBDE ima na trudnice tj. njihovu nerođenu djecu. Jer se PBDE nalazi u domovima i uredima, jer se nalazi na starom namještaju, tepisima, pjeni i elektronici, studija upozorava na toksičnost, prije svega za djecu u razvoju', dodao je.

Naime, oni su ustanovili da su djeca, čije su majke tokom drugog tromjesečja trudnoće imale najviše razine PBDE, imala kognitivne poteškoće u petoj godini života te veću razinu hiperaktivnosti u dobi od dvije do pete godine.

Neke prijašnje studije su pokazale da žene s visokom razinom ovih kemikalija u krvi teže ostaju trudne te rađaju manje bebe. Druge studije su spomenute kemikalije povezivale s neplodnošću kod muškaraca, ranom pojavom puberteta kod djevojčica i urođenim manama.

Ako imate namještaj ili predmete koji sadrže pjenu od polyurethanea zamijenite ga s onim koji su punjeni vunom, pamukom ili poliesterom.

Dr. Janssen savjetuje kako smanjiti izlaganje otrovima u kući:

• Često čistite usisavačem, koristeći HEPA filter, i mokru krpu kojom ćete proći po površinama kako biste smanjili nakupljanje prašine po kući. HEPA (Visoka učinkovitost zraka i čestica) filter zarobljava fine čestice prašine koje mogu izazvati astmu i simptome alergije. HEPA filteri imaju različite razine filtracije - što viši broj filtera, više eliminiranih čestica. Također je važno da je usisivač, u kombinaciji s HEPA filterom, zračno nepropusan, tako da čestice prašine ne mogu izaći vani.

• Klonite se čišćenja s krpama ili kućanskim pomagalima kojima dobar dio prašine raspršujete u zrak.

• Često perite ruke, običnim sapunom i vodom, jer je prijenos prašine s ruku u usta glavni način izlaganja toksinima.

• Prekontrolirajte tapecirani namještaj koji sadrži pjenu i izbacite sve oštećene predmete kod kojih je navlaka poderana, a pjena izgubila oblik ili se komadići raspadaju.

(Magazin.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook