KO JE NASER KELJMENDI

Za sebe kaže da je biznismen, čist pred zakonom i pred Bogom, saradnici ga vide kao čovjeka koji voli žene i skupe automobile...

Arhiva06.05.13, 16:28h

Vijest dana stigla je jutros iz Prištine, gdje je prema tvrdnjama tamošnje policije, uhapšen Naser Keljmendi... Ko je sredovječni narko bos za kojim je mjesecima združeno tragala policija iz BiH i regiona

Naser Keljmendi, foto: DEPOPedesetpetogodišnji narko bos Naser Keljmendi koji je, prema potvrdama kosovske policije uhapšen u Prištini, rođen je u Peći, živio je Sarajevu odakle je prošle godine neposredno uoči policijske akcije "Lutka", prebjegao u Crnu Goru gdje je, inače, često boravio, a potom i na Kosovo i Metohiju odakle mu se gubio svaki trag.

On za sebe kaže da je biznismen, čist pred zakonom i pred Bogom, a obaviješteni tvrde da na računu ima oko 10 miliona eura.

Njegovi saradnici su ga opisali kao čovjeka koji voli žene i skupe automobile.

hotel casa grande

Naser Keljmendi u Sarajevu, prema zvaničnim podacima, posjeduje tri kuće, dva stana i hotel "Casa Grande" na početku Velike aleje na Ilidži.

Prema saznanjima policija u regionu, koja su prenosili mediji, Keljmendi je vođa jedne od najjačih albanskih kriminalnih grupa na Balkanu, a u junu prošle godine je stavljen "na crnu" listu SAD i označen kao prva osoba u Evropi po opasnosti za SAD.

U Sarajevu, kako navode Nezavisne novine, posjeduje tri kuće, dva stana i hotel "Kaza grande" (Casa Grande), a u Podgorici stan. U crnogorskom ljetovalištu Ulcinju posjeduje stan, 11 stambenih prostorija ukupne površine 377 metara kvadratnih, kuću, te stambenu zgradu od 1.600 metara kvadratnih. I - hotel na Velikoj plaži koji se zove isto kao onaj na sarajevskoj Ilidži - "Kaza grande".

Kad je riječ o imidžu Nasera Keljmendija u BiH, sarajevski list "Dani" pisao je još 2004. da je on javnosti postao poznat omaškom - bivši načelnik ilidžanske opštine, naime, nikako nije uspijevao da upamti ime hotela, pa ga je zvao - "Koza nostra" (Cosa Nostra). Ubrzo je u Sarajevu postalo jasno otkud ova "omaška", pošto je ime hotelijera sve češće "iskakalo" u pričama o obračunima u sarajevskom podzemlju.

"Kaza grande", ali ulcinjska, lansirala je Keljmendija i među medijske zvijezde u Crnoj Gori, pošto se našao u centru afere sa nelegalnom izgradnjom tog hotela, pišu Nezavisne.

On je, naime - kako je potvrdio i bivši predsjednik opštine Ulcinj Gzim Hajdinaga - 2008. godine uplatio 225.000 eura akontacije na ime komunalne takse za taj hotel na Velikoj plaži...

U maju prošle godine, Keljmendi se, navode Nezavisne, nagodio s crnogorskim Tužilaštvom, koje je odustalo od krivičnog gonjenja nakon što je uplatio novac u humanitarne svrhe - po 5.000 eura dječjem vrtiću "Solidarnost" i Osnovnoj školi "Maršal Tito" u Ulcinju.

I predsjednik opštine se "izvukao" iz ove "neprijatnosti" tako što je uplatio 10.000 eura u humanitarne svrhe.

U Sarajevskom kantonu, protiv Keljmendija i njegovih sinova Elvisa, Liridona i Besnika u proteklih nekoliko godina podnijeto je više od deset krivičnih prijava, uključujući i one za ubistvo, pokušaj ubistva i nasilničko ponašanje. Keljmendi je izjavljivao da se nije bavio nezakonitim poslovima.

Naser Keljmendi

Prema dostupnim policijskim podacima, Naser Keljmendi je kriminalni dosije stekao u rodnoj Peći, kao devetnaestogodišnjak: te 1976. on je osuđen na godinu i šest mjeseci strogog zatvora zbog pokušaja ubistva. U njegovom dosijeu u MUP-u Srbije, koji se odnosi na period prije sukoba na Kosovu, evidentiran je i zbog siledžijskog ponašanja i tuče.

Bezbjednosna agencija iz BiH, SIPA, u prezentaciji pod nazivom "Zločinačka organizacija Naser Keljmendi" - koju je u novembru 2008. predstavila na sastanku Generalnog sekretarijata Interpola u Lionu, u Francuskoj - navela je da je Keljmendi na čelu jedne od najbolje organizovanih zločinačkih organizacija, ne samo u BiH već i u regionu, koja je umiješana u krijumčarenje droge i cigareta, trgovinu ljudima, pranje novca i zelenašenje.

Kako navode Nezavisne, Keljmendijeva organizacija u BiH - prema tom dokumentu - ima članove u Sarajevu, Tuzli i Zenici, a njen uticaj proteže se i na Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju, Hrvatsku, Srbiju, Njemačku i SAD.

Prema podacima srpske policije, a koje su prenosili mediji, Keljmendi je glavni finansijer i organizator prometa heroina koji u Peć stiže autobusima iz Istambula i Albanije, a zatim se preko Rožaja doprema u Novi Pazar, a odatle u zapadnu Evropu.

Na dugačkoj listi Keljmendijevih kontroverznih prijatelja i najbližih saradnika su - kako tvrdi SIPA - bivši kosovski premijer Ramuš Haradinaj, bivši komandant snaga BiH u Srebrenici Naser Orić, kosovski biznismen Ekrem Luka (koji je, u međuvremenu, izgleda postao "bivši prijatelj") i odbjegli Safet Kalić Sajo iz Crne Gore.

Po najnovijim saznanjima beogradske "Politike", među Keljmendijevim saradnicima je i Zvonko Veselinović, kontroverzni biznismen sa sjevera Kosova koji je - kako navodi taj list - povezan sa klanom Keljmendi.

Kada su se jula prošle godine pojavile informacije da je jedan od najvećih narkobosova u Evropi Darko Šarić, koji se nalazi u bjekstvu zbog optužnice za šverc više od dvije tone kokaina iz Južne Amerike, viđen u Drvaru, ovdašnja štampa je pisala da se sastao i sa Naserom Keljmendijem.

Naser Keljmendi je kriminalni dosije stekao u rodnoj Peći, kao devetnaestogodišnjak: te 1976. on je osuđen na godinu i šest mjeseci strogog zatvora zbog pokušaja ubistva. U njegovom dosijeu u MUP-u Srbije, koji se odnosi na period prije sukoba na Kosovu, evidentiran je i zbog siledžijskog ponašanja i tuče, pišu Nezavisne novine.

(Nezavisne/DEPO/BLIN/aa)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook