HRVATI PONOVO POKRENULI PITANJE PELJEŠKOG MOSTA

Pusić: Most nam treba i na političkom frontu, Milanović: Ne pada mi na pamet graditi nešto za što nemam pare!

Arhiva05.05.13, 11:15h

Dok premijer i ministrica vanjskih i europskih poslova Hrvatske očekuju od Europske komisije da financijski podrži izgradnju Pelješkog mosta, iz ove institucije su za sada suzdržani po ovom pitanju

peljeski most naslovna

Reaktualizacija “vječite” teme izgradnje Pelješkog mosta počela je naizgled kao nesuglasica izmjeđu prvog čovjeka Vlade Hrvatske Zorana Milanovića i prve potpredsjednice te ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić koja je prije nekoliko dana izjavila kako je Europska komisija ovaj projekat ocijenila kao najbolju varijantu povezivanja dubrovačkog primorja i ostatka zemlje, prenosi portal e-novine.

“Dobili smo predstudiju izvodljivosti koja pokazuje da je most apsolutno najbolja opcija, ne samo finansijski gledano nego i politički. Moramo napraviti projekt koji će biti prihvatljiv, ali ova predstudija koju je naručila EK pokazuje da izgradnja mosta s pristupnim cestama puno bolja od alternative, recimo koridora kroz BiH. Dok je pelješki most dobio 14 bodova, koridor kroz BiH dobio je minus 19 bodova, rekla je Vesna Pusić.

Promptno je reagirao pomoćnik ministra za komunikaciju i transport BiH Izet Bajrambašić izjavivši da će BiH biti protiv Pelješkog mosta ako Hrvatska jednostrano krene u ovaj projekat. Bajrambašić je pojasnio da će se u ponedjeljak, 6. maja, održati tek prvi sastanak Savjetodavnog odbora u čijem sastavu su predstavnici dvije zemlje i EK.

Milanović i Pusić

Stvar je pokušao da “ispegla” premijer Milanović koji je novinarima u petak rekao kako se “kolegica Pusić malo zaletjela”.

"Kolegica Pusić je rekla nešto što nije tajna, pitanje je samo je li trebala to reći odmah ili pričekati tjedan dana. Dok ne budemo uvjereni, ne možemo nešto tvrditi sto posto. Ne pada mi na pamet da odem na Pelješac i još jednom otvaram gradilište ako nisam siguran da imamo novac", rekao je Milanović.

Na pitanje je li Pelješki most optimalno rješenje, premijer je odgovorio da ga država može graditi u nekim boljim vremenima.

"Sad je kriza, ali tu su EU fondovi. Što se tiče prometne solucije za povezivanje dubrovačkog područja sa glavninom hrvatskog teritorija - optimist sam. Rješenje ćemo pronaći, ali neću davati prazna obećanja", zaključio je Milanović.
 
Oglasio se i Ured povjerenika za regionalnu politiku Johannesa Hahna koji je potvrdio da predstudija izvedivosti za Pelješki most još nije gotova i da je prerano za donošenje zaključaka.

Pelješki tunel, foto: HRT

"Ta studija treba pomoći pri donošenju utemeljene odluke o najrazumnijem rješenju povezivanja hrvatskog teritorija. Studija treba pomoći u identifikaciji i analizi svih mogućnosti za povezivanje Dubrovačko-neretvanske županije s ostatkom Hrvatske: te mogućnosti uključuju 'zaštićeni' cestovni koridor, most između Pelješca i hrvatskog kopna, trajektnu vezu, a može biti i kombinacija tih mogućnosti. Kada se dovrši, studija će nam pomoći donijeti utemeljene odluku o najboljoj opciji", rekla je Hahnova glasnogovornica Shirin Wheeler.

Potpredsjednik Europske komisije i povjerenik za promet Siim Kallas, koji boravi u službenom posjetu Hrvatskoj, izjavio je u četvrtak u Zagrebu da još nije izabrana solucija o povezivanju juga Hrvatske s ostatkom zemlje, niti je bilo kojoj mogućoj varijanti dana prednost.

"Koliko ja znam nijedna solucija nije izabrana, niti je bilo čemu dana prednost. Moji kolege iz regionalnog razvoja isto tako su potvrdili da još nema konačnog rješenja niti odluke. To nije pitanje prometa, to je zapravo pitanje politike regionalnog razvoja", rekao je Kallas u izjavi z anovinare nakon sastanka u Banskim dvorima s ministrom pomorstva, prometa i infrastrukture Sinišom Hajdašom Dončićem, koji mu je formalni domaćin u Hrvatskoj.

Pelješki most

U BiH nema formiranog zvaničnog stava o gradnji mosta. Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je kako se jedino dogovorom dvije države mogu riješiti sporna pitanja, i da se može graditi samo uvažavajući interese BiH i Neuma.

Alternativa mostu je izgradnja cestovnog koridora u neumskom zaleđu, što je kao mogućnost najavila i hrvatska politička garnitura koja je prije svega godinu dana zastupala tezu kako je most ustupio mjesto autocesti. Sve se opcije razmatraju, a konačan stav o tome koje je rješenje i najbolje trebao bi biti poznat do sedmog mjeseca.

(DEPO/BLIN/em)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook