Sjećanje na Srbe, žrtve akcije hrvatskih snaga "Bljesak", biće obilježeno danas služenjem parastosa u hramu Svetog Marka u Beogradu i u crkvi Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci, gdje će 18. put sa "mosta spasa" biti spušteni vijenci u Savu, prenosi SRNA
Parastos u crkvi Svetog Marka u Beogradu biće služen u 11 časova.
Danas se navršava 18 godina od agresije hrvatskih snaga na srpsko stanovništvo u zapadnoj Slavoniji kada je u akciji "Bljesak" ubijeno 283 Srba, među kojima 57 žena i devetoro djece, a protjerano je oko 15.000.
Iz Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas" podsjećaju da za ove zločine do danas niko nije odgovarao.
Jedini hrvatski oficir protiv kojeg je podnesena krivična prijava za te događaje - komandant treće gardijske brigade Hrvatske vojske Mladen Kruljac, naknadno je unaprijeđen u čin generala. Optužnica nije podignuta.
Nasuprot tome, Haški tribunal osudio je na 35 godina zatvora tadašnjeg predsjednika Republike Srpske /RSK/ Krajine Milana Martića zbog toga što je 2. i 3. maja 1995. godine "za odmazdu izdao naređenje vojnim organima RSK da granatiraju Zagreb", i tom prilikom je poginulo pet civila.
"Veritas" u saopštenju podsjeća da su 1. maja 1995. godine u 5.30 hrvatske oružane snage izvršile agresiju na srpsku oblast zapadna Slavonija u vrijeme kada je ova oblast bila pod zaštitom UN.
Ranjenici su gaženi tenkovskim gusjenicama ili dokrajčivani noževima
Zaštitne snage UN, na vrijeme upozorene od hrvatskih generala, povukle su se na bezbjedna mjesta, prepuštajući štićenike na milost i nemilost hrvatskim agresorima.
Tokom 36 časova hrvatske snage gađale su Srbe koji su bježali prema "mostu spasa", preko Save u Gradišci, avionskim bombama, maljutkama iz helikoptera, topovskim granatama i hicima iz snajpera, a ranjenici su gaženi tenkovskim gusjenicama ili dokrajčivani noževima.
U selu Medari masakrirana su 23 žitelja, od kojih osmoro članova porodice Vuković, među kojima i 12 žena i troje djece od osam do 11 godina.
Nakon agresije uhapšeno je 1.450 pripadnika Vojske Srpske Krajine, od kojih su mnogi osuđeni na dugogodišnje kazne zatvore i odvedeni u zloglasnu "Loru" u Splitu i Lepoglavu, gdje su zlostavljani.
Hrvatski generali Petar Stipetić, Luka Džanko, Marijan Mareković, Mladen Kruljac i brigadir Galješević, koji su po nalogu Franje Tuđmana, Gojka Šuška, Janka Bobetka i Imre Agotića, isplanirali i izveli akciju pod zvučnim nazivom "Bljesak", još su na slobodi, ovjenčani slavom hrvatskih nacionalnih heroja.
Sve navedene činjenice bile su poznate i Haškom tužilaštvu koje nikada nije otvorilo intenzivnu istragu o ovom zločinu, kao što ni Savjet bezbjednosti nikada nije Hrvatskoj uveo kaznene sankcije zato što je kao članica UN izvršila agresiju upravo na zaštićenu zonu organizacije kojoj i sama pripada.
Na području zapadne Slavonije od 1991. do 1995. godine, uključujući i akciju "Bljesak", prema podacima "Veritasa", ukupno je stradalo 1.114 Srba, među kojima je 48 odsto civila, od čega se 46 procenata još vodi kao nestali.
"Uz dužno žaljenje svih ratnih žrtava, već 18 godina postavljamo ista pitanja: ko to i zašto pravi razliku između civilnih žrtava u Zagrebu i Okučanima i po kom kriterijumu međunarodni i nacionalni sudovi procjenjuju ko i kada krši zakone i običaje koji regulišu vođenje rata", navodi se u saopštenju "Veritasa".
Dodik na obilježavanju godišnjice egzodusa
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvovaće danas obilježavanju stradanja Srba iz zapadne Slavonije u Gradišci, najavljeno je iz kabineta predsjednika.
U Gradišci će danas biti obilježeno 18 godina od egzodusa 15.000 Srba iz zapadne Slavonije tokom akcije hrvatske vojske "Bljesak" 1995. godine.
Obilježavanje počinje u 10 časova služenjem parastosa za stradale Srbe zapadne Slavonije u crkvi Presvete Bogorodice u Gradišci, nakon čega je od 10.45 do 11 časova predviđeno polaganje vijenaca na spomen-ploču poginulim Srbima zapadne Slavonije ispred crkve i obraćanje predsjednika Republike Srpske.
Predviđena je tradicionalna šetnja do polovine mosta i spuštanje cvijeća i vijenaca u Savu, te pomen u prostorijama crkve, saopšteno je iz Udruženja protjeranih Srba iz zapadne Slavonije.
Sjećanje na egzodus organizuju Udruženje protjeranih Srba iz zapadne Slavonije i opština Gradiška.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook