U zemlji sa zakonom za pse, nema državnog zakona o zaštiti žrtava torture, sa žaljenjem su konstatovali predstavnici logoraša u BiH na konferenciji za novinare održanoj u ponedjeljak u Sarajevu. Od predstavnika bh. vlasti su još jednom zatražili da uvrste u svoj rad u 2013. godini rješavanje pitanja logoraša donošenjem zakona o zaštiti žrtava torture na državnom nivou, jer ukoliko to ne urade, kazali su da su spremni da se svim raspoloživim sredstvima i metodama bore za ostvarivanje svojih prava.
˝Jučer žrtve torture, danas žrtve sistema, šta smo sutra?¨
˝Pas lutalica u BiH ima zakon. Neki dan čitam da je u jednoj općini građanina ujeo pas lutalica. Taj građanin traži odštetu od 4.000 KM. Koja je to odšteta koju bi trebali da traže bivši logoraši i žrtve torture u BiH. Koje su to vlasti koje ne poštuju odluke Generalne skupštine UN-a. Mi jednostavno tražimo da se poštuje Rezolucija UN-a 60-147 koju je BiH potpisala i prihvatila˝, kazao je predsjednik Saveza udruženja logoraša BiH Jasmin Mešković i dodao: ˝Jedina populacija koja je proistekla iz proteklog rata jesu bivši logoraši koji nemaju svoj zakon i prava. Mi 18 godina čekamo ta prava. Za nas je presudna 2013. godina. I po odluci Skupštine Saveza logoraša BiH preduzet ćemo sve demokratske mjere kada je u pitanju podrška u cilju donošenje zakona o zaštiti žrtava torture na državnom nivou. Zakon nam ne treba kada pomremo i kada nas više ne bude. Mi zakon hoćemo u ovoj godini˝.
Logoraši imaju podršku građana
U okviru projekta ‘Zajedno protiv torture u BiH-Mreža’, u samo dva mjeseca prikupljeno je oko 55 hiljada potpisa podrške građana BiH za donošenje zakona o zaštiti žrtava torture na državnom nivou. ˝Politika i njeni akteri bave se sobom i ne žele prepoznati potrebe drugih. Logori su zatvoreni, logoraši oslobođeni, ali obespravljeni, zapušteni...Zemlja tvrda, nebo visoko, a logoraši ni na nebu ni na zemlji. Neki kažu dobro je još dok smo na zemlji, jer svaki dan sve nas je više pod zemljom. Voljena zemljo otvori se i progutaj ove naše političare jer jedino tako možemo se riješiti loših politika i loših političara˝, istakao je predsjednik Hrvatske udruge logoraša domovinskog rata u kantonu Središnja Bosna Anđelko Kvesić.
Podsjećamo, BiH ni nakon 18 godina od završetka rata nije prepoznala žrtve torture kao kategoriju koja ima prava. Ne postoji zakon na nacionalnom nivou koji bi štitio žrtve torture, niti sveobuhvatna strategija koja bi implementirala ta prava. Prema analizama oko 80 posto žrtava torture ne može ostvariti svoja prava jer u postojećim entitetskim zakonima postoje određene diskriminatorske odredbe koje su u suprotnosti s Europskom konvencijom za prevenciju torture i nehumanog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja koju je ratificirala i BiH. Glavni problemi sa kojima se susreću žrtve torture u BiH su pristup pravdi i dobijanju statusa, te dostupnosti različitih oblika zaštite. Žrtve torture nemaju adekvatno riješenu zdravstenu zaštitu, redovna primanja, kao ni prava na povlastice po osnovu lišavanja slobode i pretrpljene torture.
˝Vlasti Brčko distrikta su u više navrata dale pozitivno mišljenje o donošenju zakona o zaštiti žrtava torture u BiH. Predstavnici vlasti i udruženja logoraša iz Ditrikta, predstavnici Centra za mentalno zdravlje, su dali pozitivno mišljenje o pomenutom, i stoga mi iz Brčko distriktra zahtijevamo od predstavnika vlasti na državnom nivou što hitnije donošenje pomenutog zakona˝, kazao je predsjednik Udruge zatočenih-Udruženja logoraša Brčko distrikt Fadil Redžić.
˝Ukoliko dobijemo zakon o zaštiti žrtava torture u BiH i ukoliko se bude obezbjedilo njegovo provođenje u mnogome ćemo riješiti svoje probleme. Meni i mojim sapatnicima je jako bito da dobijemo kvalitetan i provodiv zakon, a na političarima je da sjednu i da se dogovore o tom problemu. Apelujem i molim političare u BiH da u skladu sa svojim ovlaštenjima i mogućnostima sve učine da Zakon o zaštiti žrtava torture u BiH što prije ugleda svjetlo dana˝, kazao je predsjednik Udruženja logoraša Višegad Dragiša Andrić.
Tužbe logoraša, blokada i kolaps budžeta
Logoraši kažu da je odgovor predstavnika vlasti da Bosna i Hercegovina nema novca za usvajanje zakona, zbog čega su bili prinuđeni podnijeli pojedinačne tužbe protiv države. ˝Ništa mi tim zakonom posebno ne tražimo. Tražimo da se prizna da je bilo logora u BiH. Da su logoraši u tim logorima ubijani, mučeni, silovani itd. Da onaj ko je izašao iz logora živ, ima pravo na penziono-invalidsku zaštitu, da ima prava iz radno-pravog odnosa. To sve normalne države svijeta priznaju svojim građanima. Ključna stvar je zdravstvena zaštita, priznavanje invalidnosti fizičkog oštećenja, kao i formiranje fonda za kompenzaciju˝, istakao je Mešković i dodao: ˝Nepostojanje zakona je natjeralo logoraše da počnu podnositi tužbe protiv entiteta i zemalja u okruženju. Da je zakon donešen na vrijeme ne bi bilo potrebe za tužbama. Vlade entiteta će morati prihvatati presude sudova, to će po svemu sudeći na kraju dovesti do blokade i kolapsa svih budžeta˝.
Projekat ‘Zajedno protiv torture u BiH’ implementira UG ˝Vive žene˝ iz Tuzle, uz pomoć Evropske unije, a u saradnji sa partnerima na projektu Savezom logoraša u BiH, Hrvatskom udrugom logoraša domovinskog rata u kantonu Središnja Bosna, Savezom logoraša TK i Udrugom zatočenih-Udruženjem logoraša Brčko distrikt.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook