NELEGALNE TRANSPLANTACIJE NA KOSOVU

Ljudima vadili organe, pa odbili da im plate!

Arhiva29.04.13, 18:19h

Specijalni tužilac EULEX-a Jonathan Ratel izjavio je povodom izricanja presude optuženima u slučaju “Medicus” da su ključni elementi u ovoj kriminalnoj zavjeri regrutovanje, transport, skrivanje ugroženih osoba, ljudskih bića iz siromašnih zemalja i zemalja pogođenih sukobima i ratovima

transplatacija organa

Tužilac Ratel iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) je poznat i javnosti Bosne i Hercegovine kao tužilac Odjela za organizovani kriminal i korupciju Tužilaštva BiH, a svojevremeno je podigao optužnice protiv lidera Hrvatske demokratske zajednice Dragana Čovića i ostalih, kao i protiv Mirka Šarovića i Milovana Cicka Bjelice.

Osnovni sud u Prištini izrekao je danas presudu u vezi sa slučajem nelegalne transplantacije ljudskih organa na Kosovu poznatim pod nazivom “Medicus”. Optuženi u ovom slučaju osuđeni su na ukupno više od 20 godina zatvora.

“Regrutovanje tih ljudi je trebalo da posluži nameri da se iskoriste kao donori-žrtve i da se njihovi organi presade drugim osobama. Ova trgovina ljudima je bila praćena lažnim obećanjima da će biti isplaćeni u gotovom novcu za njihove organe, a u mnogim slučajeva nisu bili uopšte isplaćeni. Te osobe nakon vađenja organa nisu imala adekvatnu medicinsku brigu”, kazao je Ratel.

Petri Dushi, advokat Arbana Dervishija, osuđenog na 7 godina i 3 mjeseca zatvora, izjavio da presuda nije onakva kakvu je odbrana očekivala, te je najavio žalbu.

''Ja sam već najavio žalbu. Žalba ide Apelacionom sudu, što je drugi stepen, a onda ćemo videti. Do drugog stepena koristimo uobičajena pravna sredstvima. Nadam se da nećemo morati ići dalje s vanrednim pravnim lijekovima, na Vrhovnom sudu i dalje”, kazao je Dushi.

On ne očekuje da će njegov klijent biti priveden, pošto je riječ prvostepenoj presudi, a rok za žalbu je 15 dana.

(ANADOLIJA/av)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook