Na kraju skupštinske rasprave o vladinom izveštaju o dijalogu sa Prištinom, Dačić je rekao da sa Prištinom predstoje razgovori o privatnoj i javnoj imovini, statusu Srpske pravoslavne crkve i telekomunikacijama, prenosi Blic.
U, na momente konfuznom govoru, Dačić se sa skupštinske govornice obraćao pojedinim poslanicima poimence.
Dačić je rekao i da nije riječ samo o jednom sporazumu već o određivanju pravca kojim se Srbija kreće i da tvrdnje kako će Srbi napustiti Kosovo zbog briselskog sporazuma nisu tačne, jer Srbi južno od Ibra već 14 godina žive po kosovskim zakonima.
- Teritorija bez naroda je veliki problem, zato moramo da sačuvamo narod - rekao je Dačić i dodao da će Zajednica srpskih opština na Kosovu i Metohiji imati 10 opština, od čega četiri na sjeveru Kosova.
- Ne možemo vise da imamo politiku odbijanja, jer ćemo onda ostati i bez teritorije i naroda i nećemo više imati potrebe da raspravljamo o Kosovu u ovom parlamentu, kao što više ne raspravljamo o Republici Srpskoj Krajini - rekao je Dačić.
On je upitao da li neko od poslanika stvarno misli da je Srbija 1999. godine pobijedila NATO i podsjetio poslanike da je Srbija povukla svoju vojsku i policiju sa Kosova poslije Kumanovskog sporazuma.
- Ne želimo i nećemo nikad prihvatiti nezavisno Kosovo, ali ne možemo imati samo odbijajuće odgovore na svaki prijedlog ako želimo da odlučujemo o nečemu - naglasio je premijer.
Dačić je rekao da ne želi da se Srbima sa Kosova dogodi ono što se desilo Srbima u Republici Srpskoj Krajini, koji su odbili sporazum Z-4, a potom je uslijedila akcija hrvatske vojske "Oluja" i Srbi su protjerani.
- Ja mislim i da je opstanak Republike Srpske mnogo važniji nacionalni i državni interes nego opstanak Kosova i Metohije u okviru Srbije zato što tamo (u Republici Srpskoj) živi više od milion Srba - rekao je Dačić.
On je istakao da je važan dio dogovora u Briselu da Priština ne može da šalje svoje bezbjednosne snage na sjever Kosova bez pristanka Kfora i Srba, kao i da to garantuje NATO.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook