Objavljeno u okviru konferencije Grupe za saradnju u latinoameričkoj onkologiji 2013. u Sao Paulu, izvješće govori da je 13 smrtnih slučajeva zabilježeno na 22 slučaja raka u tom području nasuprot 13 na 37 slučajeva u SAD-u i 13 na 30 slučajeva u Evropi.
Glavni razlog je prekasna dijagnoza, kažu autori studije.
'Istraživači ocjenjuju da će do 2030. godine 1,7 miliona slučajeva raka biti dijagnosticirano u Latinskoj Americi i na Karibima i bit će više od milion smrtnih slučajeva zbog raka godišnje', ističe se u izvješću, prenosi Dnevnik.hr.
Bolest trenutno predstavlja gubitak od četiri milijarde dolara godišnje u regiji, ne samo zbog skupih troškova liječenja nego i zbog uticaja na privreda i prijevremenog gubitka života.
'Ti će troškovi još puno porasti ako vlade ne usvoje usklađene akcije radi zaustavljanja rastućeg uticaja raka u toj regiji', ističe se u studiji.
'Puno stanovnika regije, posebno u siromašnim zajednicama, urođeničkim ili ruralnim, imaju slab ili nikakav pristup službama za borbu protiv raka, problem pojačan slabim investiranjem u zdravstvo i vrlo neujednačen u većini latinoameričkih zemalja', dodaje se u izvješću.
Drugi je faktor što više od polovice Latinoamerikanaca nema pristup kvalitetnom zdravstvenom sistemu.
(DEPO,BLIN/av)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook