SARAJEVO

Dodjelom sajamskih nagrada zatvoren 25. međunarodni sajam knjige

Arhiva22.04.13, 14:22h

Dodjelom sajamskih nagrada danas je u "Bosanskoj kući" u Centru Skenderija zatvoren ovogodišnji 25. međunarodni sajam knjige i 12. bijenale knjige, koje su od 17. aprila organizirali Udruženje izdavača i knjižara (UIK) BiH, TKD "Šahinpašić" i Centar Skenderija

sajamske nagrade 2013

Nagrade su u prisustvu brojnih autora i izdavača dodijeljene u 15 kategorija, a izdavači će na štandovima do poslijepodnevnih sati i dalje nuditi posjetiocima svoja izdanja.

Ove godine na sajmu je učestvovalo 150 izlagača na 2.200 kvadratnih metara prostora, a štandovi su nešto drugačijim konceptom u odnosu na prethodne godine bili raspoređeni u tri dvorane.

Jedan od dobitnika sajamskog priznanja - Nagrade za životno djelo u području izdavaštva Šimo Ešić, povodom obilježavanja 20 godina postojanja izdavačke kuće "Bosanska riječ" Tuzla, istaknuo je medijima da obilježava 44 godine od izlaska njegove prve knjige, dok mu je ovo prvo priznanje ove vrste u izdavaštvu.

Podvlači da ovo priznanje nije samo njegovo, već pripada svim njegovim autorima koji su kući "Bosanska riječ" ostali vjerni i u najtežim vremenima, te svim saradnicima koji su tokom 20 godina pomogli da se i u teškim vremenima kada se Bosna borila za opstanak, izbore da plameni žižak izdavaštva prenesu Evropom.

- Ova kuća je registrirana 1993. godine. Volio bih da se ova nagrada dogodila u neko sretnije vrijeme za knjigu, jer je ono za nju sada jako nesretno. Ipak, ona i činjenica da trajemo 20 godina potvrda su da ljubav pobjeđuje sve. Sve te godine sam do zadnjih atoma snage uložio ljubav i posvećenost ovom poslu - kazao je Ešić.

Specijalna nagrada žirija pripala je, između ostalog, i Jasminku Haliloviću za djelo "Djetinjstvo u ratu", koji je istaknuo da nagradu nije očekivao jer je odluka izdavača - Udruženja "Urban" bila da ne prijavi knjigu za nagradu. Dodaje da mu je posebno drago što je riječ o priznanju koje jedina dolazi na inicijativu žirija, a ne izdavača.

Sulejman Bosto, koji je nagrađen za najbolji prijevod, ocjenjuje da je dobiti priznanje za rad prijatan osjećaj. Navodi da je time obradovan uprkos nepovoljnim uvjetima u kojima autori rade, a da pritom neko ipak opazi kvalitet.

- Uvijek sa sajma nosim pozitivan osjećaj, a ovo je sajam koji uprkos svemu nudi knjigu kao središte posredovanja znanja. Stoga mi je ovaj sajam dobar sve dok postoji - zaključio je Bosto.

Vlasnik TKD "Šahinpašić" Tajib Šahinpašić ocjenjuje da su organizatori zadovoljni rezultatima sajma, s obzirom na vrijeme u kojem je organiziran - opću besparicu i krizu. Navodi da oni nisu na nivou prethodnih godina, jer je ovaj put posjeta bila manja za oko 25 posto odraslih koji su bili spremni kupiti knjigu.

- Ali je ujedno puno veći broj mladih iz osnovnih i srednjih škola iz svih krajeva BiH organizirano posjetio sajam. To nam kao organizatorima daje vjeru i snagu za budućnost. Kriza je generirala finansijske probleme i ne možemo pobjeći od istine - u ovoj zemlji više nema novca za kulturu, muzeje, galerije, autore, književnike, slikare i druge. Poražavajuće je da na ovogodišnjem sajmu bibliotekari nisu ništa kupili knjiga, jer njihove budžetske institucije nisu odobrile nikakva sredstva kojima bi obnovili knjižni fond - zaključio je on.

Predsjednik UIK-a BiH Ibrahim Spahić naglašava da su organizatori ponosni na dvije i po decenije postojanja sajma, dok je danas na sceni potpuno odsustvo otkupa knjige u oblasti nauke i bibliotekarstva.

- Tržište knjige u BiH je fragmentirano i urušeno, a i dalje jedini imamo 17 posto PDV-a na knjigu. Probudimo strast čitalaštva, učinimo sve da knjiga bude ono što i treba biti u našim životima - kazao je Spahić.

Posjetioci su tokom sajma imali priliku da se susretnu i s brojnim autorima, te razgovaraju o njihovim djelima.

(FENA/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook