POVODOM 23. APRILA, SVJETSKOG DANA KNJIGE

Šta nam danas znači knjiga - najljepši izum za razmjenu ideja i širenja znanja?!

Arhiva22.04.13, 13:24h

Knjige su naše saveznice u širenju prosvjete, znanosti, kulture i informiranja širom svijeta, stoji u pismu Irine Bokove, generalne direktorice UNESCO-a, predsjedniku UIK BiH Ibrahimu Spahiću, a povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava

SAJAM KNJIGE 2013Povodom 23. aprila Svjetskog dana knjige i autorskih prava, predsjednik UIK BiH Ibrahim Spahić, naglasio je da već 17 godina sarajevski Sajam knjiga obilježava ovaj važan dan te da je u godinama društvene i ekonomske krize posebno važno stvoriti ambijent za čitatelje, pisce i izdavače. Ovim povodom Ibrahim Spahić je primio i poruku Irine Bokove, generalne direktorice UNESCO-a: BIH je zemlja raznolikosti a izdavači i autori zajedno s knjižarima i bibliotekarima, obrazovnim institucijama, svojim knjigama...sudjeluju u afirmaciji autorskih prava.

Svjetski dan knjige i autorskih prava u BiH trebao bi biti poticaj za nove javne politike u našoj zemlji te za podršku izdavačkoj industriji u koju se mora ulagati i putem državnih fondova ali i uvođenjem nove ekonomske politike na osiromašenom i fragmentiranom tržištu izloženom poslovnom praksom produženih tiraža“, stoji u poruci povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava.

Digitalne knjige nude nove mogućnosti, smanjuju troškove...

UNESCO članice diljem svijeta slave moć knjige kako bi nas spojile i prenosile kulturu naroda i svoje snove o boljoj budućnosti.

„Ovaj dan je prilika da zajedno razmotrimo načine kako bi bolje širili kulturu pisane riječi i kako bi svi pojedinci, muškarci, žene i djeca imali pristup u izdavaštvu, knjižarama, bibliotekama i školama. Knjige su naše saveznice u širenju prosvjete, znanosti, kulture i informiranja širom svijeta“, stoji u pismu Irine Bokove, generalne direktorice UNESCO-a, predsjedniku UIK BiH Ibrahimu Spahiću.

Bangkok je određen za "World Book Capital 2013" (Svjetski grad knjige 2013) i to u znak priznanja za njegov program promicanja književne kulture među mladim ljudima i u siromašnim dijelovima populacije. To je izvor inspiracije u našim kolektivnim naporima za promicanje uredničke raznolikosti, zaštite intelektualnog vlasništva i pravičan pristup bogatstvu knjiga. UNESCO je učinio ovo djelo u duhu Konvencije o zaštiti i promicanju raznolikosti kulturnih izričaja, zajedno sa svim svojim partnerima, uključujući  Međunarodnu asocijaciju izdavača (IPA), Međunarodnu federaciju knjižara i Međunarodni savez knjižarskih društava i ustanova. Ovaj dan nas poziva i na razmišljanje o promjenama koje se događaju u knjižarstvu i izdavaštvu na dugoročni period i nematerijalne vrijednosti koje nas trebaju snažnije voditi. Digitalne knjige nude nove mogućnosti za pristup znanju, smanjuju  troškove, a nadilaze široka geografska područja.

Tradicionalne knjige su još uvijek moćna tehnologija: sigurne, prijenosne i pobjeđuju vrijeme. Svi oblici knjiga daju vrijedan doprinos obrazovanju i širenju kulture i informiranja. Raznolikost knjiga i urednički sadržaj izvor je bogatstva koji  moramo podržati putem odgovarajućih javnih politika i zaštiti od uniformnosti. Bibliotekarstvo  je naše zajedničko  bogatstvo, knjige su  mnogo više od fizičkog  predmeta, one su za nas naš najljepši izum za razmjenu ideja koje su iznad granica prostora i vremena, napisano je u prigodnom pismu Irine Bokove, generalne direktorice UNESCO-a, predsjedniku UIK BiH Ibrahimu Spahiću te organizatorima i gostima 25. sajma knjiga u Sarajevu.

Čitanje ključno za svako društvo...

Na početku ovogodišnjih književnih susreta u glavnom gradu BiH i Internacionalno udruženje izdavača IPA izrazilo je zadovoljstvo sudjelovanjem članova asocijacije u Bosni i Hercegovini, kao i mudrim vodstvom predsjednika UIK BiH Ibrahima Spahića.

„Podržavamo i ohrabrujemo posvećenost IPA principima slobode izdavaštva i autorskih prava, što su dva ključna principa izdavačke djelatnosti. Čitanje je ključno za svako društvo: strast prema čitanju najvažniji je indikator ljudskog napretka u obrazovanju i društvenim kretanjima. Osnova za napredak i sreću budućih generacija bila bi plasiranje strasti mladih prema čitanju. To je dužnost izdavača. IPA se zalaže za uspostavljanje jake državne izdavačke politike u Bosni i Hercegovini, što je esencijalna komponenta napredne državne, ekonomske i kulturne politike. Najvažnija politička mjera koju vlada može donijeti da potakne čitanje jeste uvođenje nulte stope poreza na knjigu u štampanom i digitalnom formatu. Ovo je najjednostavnija, najučinkovitija, kao i najrasprostranjenija mjera koju provode zemlje članice EU kako bi promovirale i podržale kulturu čitanja kao i ekonomski progres“, napisao je predsjednik International Publishers Association, Young Suk Chi, povodom ovogodišnjeg Sajma knjiga u Sarajevu.

(DEPO/BLIN)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook