Saglasnost vlade na parafirani tekst sporazuma je prvi korak, a sljedeći je sjednica državnog parlamenta. Zastupnici Skupštine Srbije trebali bi u srijedu ili najkasnije u četvrtak razmotriti i ratificirati sporazum iz Bruxellesa, ali se ne očekuje jednoglasna odluka.
Sporazum su jučer poduprle sve stranke vladajuće koalicije, a do sada mu se od parlamentarnih stranaka najoštrije usprotivila Demokratska stranka Srbije (DSS) bivšeg premijera Vojislava Koštunice, koji je i jedan od najvećih euroskeptika na političkoj sceni Srbije.
Premijer Dačić je naglasio da će vlada biti prva koja će donijeti odluku o sporazumu, jer ona vodi vanjsku i unutarnju politiku zemlje.
"Ako vlada prihvati sporazum, očekujem da Srbija dobije datum za početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji", rekao je u nedjelju premijer Dačić, a ista očekivanja ima i vicepremijer Aleksandar Vučić.
"Bila bi katastrofa za EU da Srbija ne dobije datum. Očekujem da Srbija dobije datum, ali ne mislim da je u dobivanju datuma rješenje naših problema", rekao je Vučić u nedjelju navečer u intervjuu za RTS.
I premijer Dačić i vicepremijer Vučić su ponovili da briselski dogovor ne priznaje nikakvu nezavisnost Kosova i da je u danim okolnostima to najviše što se moglo učiniti.
Današnja izvanredna sjednica vlade nije bila otvorena za javnost, niti je bila predviđena tiskovna konferencija, a vladinu je odluku priopćio ured za medije.
Istodobno, danas zasjeda i Vijeće ministara Europske unije, a Beograd očekuje da će na toj sjednici biti donesena odluka o dodjeljivanju datuma za početak pregovora Srbije o pridruživanju EU.
Srbi sa sjevera Kosova najavili su danas organiziranje velikog prosvjednog skupa najavljenog kao svesrpski sabor protiv dogovora iz Bruxellesa, na kojemu se očekuje odbacivanje svih točaka sporazuma. Za utorak je najavljeno formiranje skupštine Srba sjevernog Kosova.
(FENA/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook