Marketinške kompanije imaju toliko informacija o nama da te stvari vjerovatno ne znate ni sami o sebi. Saznaju ih putem društvenih mreža, putem termina koje pretražujete i stranica koje otvarate, ukoliko se koriste dovoljno "pametnim" algoritmom koji im pomaže da podatke adekvatno analiziraju.
"Trenutno vas vrlo verojatno posmatra stotinak kompanija koje odlučuju što bi vam htjele pokazati", navodi se u članku Cracked.com-a koji donosi pet najjezivijih načina na koji nas kompanije špijuniraju, prenosi Press.
5. Televizija koja "gleda i sluša"
Američkoj Kancelariji za patente i robne marke pristigao je zahtjev za patentiranje uređaja za kablovsku televiziju koji detektuje ambijent u kojem se gledaoc nalazi kada mu se puštaju reklame. Spravica je opremljena kamerama i mikrofonima i prilagodiće oglase koji vam se vrte na televiziji zavisno od situacije u kojoj se nalazite (da li čistite, jedete, čitate...)
Vaš televizor, dakle, već sada ima sposobnost da prepozna da li pijete Pepsi ili Coca colu i da izabere koje će oglase da emituje ukoliko ima ovu spravu. Ideja nije nova - na njoj je još 2010. godine radio Microsoft.
4. Lutke koje izgledaju kao ljudi
Nadzorni androidi nazvani "EyeSee Mannequin" koštaju 5.000 dolara i napravljeni su da posmatraju ljude dok kupuju. Prepoznaju vašu rasu, jezik kojim govorite, godine, pol i izraze lica. Sve ove informacije se čuvaju i analiziraju, kako za proučavanje sopstvene ponude i prodavača, tako i za prodaju podataka drugim prodavnicama.
3. Proizvodi koji odaju vašu lokaciju na ulici
Nestle je pokrenuo kampanju "Pronaći ćemo vas", koja se sastojala od čipovanja čokoladica. Kupcima se obećavalo da će onoga ko pronađe čip dočekati Nestleova ekipa i uručiti im deset hiljada evra. Ova reklama Nestlea je jeziva jer govori o tome kako je ta tehnologija za praćenje zapravo jeftina i kako ju je lako "podvaliti" uz bilo šta.
2. Sajtovi koji "znaju" koliko novca imate
Kako nema pristojnog načina da potencijalne kupce pitate o njihovoj imovini i primanjima, postoji samo odokativna procjena. Nju je teško izvršiti putem interneta, ali zato postoji način da se procjeni vaš kompjuter. Putnička agencija Orbitz zato razlikuje koriste li mete marketinga Mekintoš kompjuter ili PS i skladno toma ih obasipaju oglasima za skuplje, odnosno jeftinije destinacije.
"Mekovi su skuplji, što bi valjda trebalo da znači da njihovi vlasnici imaju puno novca, navodi Cracked. Ipak, postoje istraživanja koja pokazuju da vlasnici Mekova zarađuju trideset odsto više od korisnika PS-a.
1. Marketinške kompanije koje prate vaše zdravstvene probleme
Njujorška marketinška kompanija "Epik" nedavno je uhvaćena kako koristi oglase na oko 24.000 internet stranica kako bi špijunirala koje bolesti njihovi korisnici najčešće traže na internetu. Među tim stranicama bili su i SI-EN-EN, Amazon i drugi vrlo posećeni portali. Skupljali su informacije o potencijalnim zdravstvenim problemima kako bi lakše pogađali marketinške kampanje. Ako su korisnici tih stranica tražili, na primjer "inkontinenciju" - dobivali bi oglase za pelene za odrasle, lijekove za mokraćni sistem i slično.
(Press/DEPO/BLIN/aa)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook